Kdo udal Annu Frankovou? Pravdu chce zjistit tým vedený bývalým agentem FBI

Historická záhada

Kdo udal Annu Frankovou? Pravdu chce zjistit tým vedený bývalým agentem FBINOVÉ
Šestiletá Anna Franková Foto:

FOTO: Wikimedia Commons/Website Anne Frank Stichting, Amsterdam

1
Svět
Sdílet:

Speciální tým se pokusí nalézt udavače Anny Frankové. Tým 19 forenzních expertů vedený bývalým agentem FBI Vincem Pankokem použije nejmodernější metody, aby zjistil, kdo za druhé světové války prozradil nacistům skrýš Židovské rodiny Franků. Celá rodina, s výjimkou otce, následně zahynula v koncentračních táborech. O vyšetřování informuje deník The Guardian.

Vyšetřování bylo formálně zahájeno o tomto víkendu. Tým vyšetřovatelů chce použít takzvanou metodu „velkých dat“, kdy se pomocí počítače analyzují stovky či tisíce údajů. Tým doufá, že pomocí této metody rozkryje síť nacistických kolaborantů v Amsterdamu a vytipuje nepravděpodobnějšího udavače. „Nalezli jsme seznamy zrazených Židů, seznamy udavačů a agentů gestapa, kteří žili v Amsterdamu. Vše půjde do úložiště dat a pomůže nám najít souvislosti,“ objasnil metodu Pankoke.

Tým hodlá využít i tradičnější metody. Již stihl zhotovit rekonstrukci zatčení rodiny Franků pomocí herců. Součástí týmu je také Roger Depue, jeden ze zakladatelů a šéfů speciální jednotky FBI, která sestavuje profily zločinců a zkoumá jejich chování. Jeho úkolem je projít a vyhodnotit výpovědi svědků. Sám Vince Pankoke je široce uznávaný agent, který se podílel na potlačování kolumbijských drogových kartelů.

Muzeum domu Anny Frankové, které se o odkaz nešťastné dívky stará, plně spolupracuje s vyšetřovateli a otevřelo jim své archívy. Jeho výzkumníci se snažili najít odpověď na stejnou záhadu loni v prosinci. Jejich vyšetřování nebylo průkazné, ale dospělo k závěru, že nejpravděpodobněji rodinu Franků nikdo nezradil a gestapo jejich úkryt objevilo nešťastnou náhodou.

Celé vyšetřování dokumentují dva Nizozemci, filmař Thijs Bayens a novinář Pieter Van Twisk.

Anna Franková se s rodinou za druhé světové války ukrývala v Amsterdamu v tajné místnosti. Po celou dobu si dívka vedla deník. V srpnu 1944 skrýš objevilo gestapo a celou rodinu i jejich ochránce zatklo. Všichni, s výjimkou otce Otty Franka, zahynuli v koncentračních táborech. Otto Frank po válce vydal deník své dcery. Ten se stal jednou z neslavnějších zpovědí o této těžké době.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Pohled do tváře nacistických dozorkyň

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články