1 Povolební vyjednávání

Druhý den vyjednávání. Lidovci nabídku nedostali, SPD se o vládě s ANO nebavila

NOVÉ

Témata: , , , , ,

S kým bude Babiš vládnout není jasné ani po druhém dni vyjednávání. Šéf KDU – ČSL Pavel Bělobrádek po setkání s ANO uvedl, že žádnou nabídku nedostali a jednalo se jen o informativní schůzku. Tomio Okamura uvedl, že se s Babišem o vládě vůbec nebavili. Konkrétním výsledkem tak byla jen podpora SPD pro Radka Vondráčka na funkci šéfa sněmovny. V úterý bude ANO jednat s občanskými demokraty a TOP 09.

SPD se v pondělí večer dle svého šéfa Tomia Okamury s hnutím ANO o vládě vůbec nebavila. Dopředu přitom avizoval, že jde na jednání s programovými podmínkami pro případnou vládu. S ANO se  SPD shoduje v otázce obecného referenda. „My jsme se o vládě vůbec nebavili, hledali jsme programové průsečíky,“ uvedl Okamura po jednání. „Hnutí ANO je ochotno podpořit návrh zákona o referendu, musíme se ještě bavit konkrétně o parametrech, ale jsou ochotní se o tom bavit a podpořit to,“ řekl Okamura.

Na schůzce s Babišem předložili i úplný zákaz přijímání migrantů a nelegálních migrantů. Okamura před jednáním zdůraznil, že pro vstup SPD do vlády by bylo zásadní, aby premiér nebyl trestně stíhán.

Před Okamurou se Babiš sešel s lidovci. Podle jejich šéfa Pavla Bělobrádka je koaliční vyjednávání pro lidovce u konce. „Byla to taková informativní schůzka,“ uvedl v České televizi Bělobrádek s tím, že hnutí ANO chce jednat s ODS a lidovci jsou připraveni odejít do opozice.

„Teď je ta zodpovědnost na jiných stranách a na hnutí ANO, s kým budou chtít jednat. My jsme žádnou nabídku nedostali. Pro nás trvají podmínky, ať už je to otázka programová, otázka parlamentní demokracie i to, že by ve vládě nemohl být trestně stíhaný nebo obviněný člověk,“ uvedl Bělobrádek.

Lidovci ještě nemají ustanovený vyjednávací tým, s Babišem ale hovořili i o fungování sněmovny. Představitelé KDU-ČSL v pondělí ANO navrhli, aby každá strana měla předsedu výboru ve sněmovně. „My jsme hovořili o tom, že předpokládáme, že by každá strana měla jednoho předsedu výboru. Nedostalo se nám odpovědi, zda ano nebo ne,“ řekl novinářům Bělobrádek.

Babiš v pondělí znovu označil za možného koaličního partnera ODS. „Největší problém naší politiky z hlediska efektivity jsou koalice. Nemáme bohužel většinový systém jako v Americe, což si myslím, že by bylo výhodnější. Je tam jasná odpovědnost a výsledky,“ uvedl Babiš po jednání v Lánech s tím, že čím méně partnerů ve vládě, tím líp. Opět hovořil o občanských demokratech. „My s ODS máme 103 mandátů,“ uvedl. ODS přitom stabilně spolupráci s ANO na vládní úrovni odmítá.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Jako první jednali s ANO komunisté. O koalici prý odmítli jednat. Později ve sněmovně se setkal Babiš se zástupci STAN. Podle šéfa Starostů a nezávislých Petra Gazdíka se jej Babiše snažil přemluvit ke koaliční spolupráci. Babiš to popřel. Večer se Babiš sešel i se sociálními demokraty. Respektive s Lubomírem Zaorálkem a Milanem Chovancem. ČSSD dává přednost odchodu do opozice.

Čtěte dále: Koaliční scénáře: Kdo by mohl jít s ANO do vlády?

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.