1

Babiš hledá „Babiše“

Témata:

Člověku by Andreje Babiše bylo snad až líto. Vyhrál sněmovní volby. Vyhrál je skutečně hodně výrazně. A stejně je nemusel vyhrát dost. Jejich možná výraznějším vítězem se stal prezident Miloš Zeman, jemu, zdá se, všechno hraje do ruky. V čase komplikovaných vyjednávání může před kamerami osvědčovat svou „státnickou moudrost“, získal také rozumnou jistotu, že vítěz sněmovních voleb neudělá nějakou – ze Zemanova hlediska – nepředloženost do voleb prezidentských. Babiš prezidenta potřebuje a potřebovat bude. Souznění s hlavou státu ale problémy šéfa vítězného hnutí neřeší. Andrej Babiš bude potřebovat někoho do party. „Umím si představit“ je mezi českými politiky oblíbené slovní spojení. Povolební situace ale dává i té nejhektičtější imaginaci jen málo šancí něco přesvědčivého vykreslit.

Andrej Babiš potřebuje s někým uzavřít obchod, navíc v situaci, kdy nemá možnost na někoho „kleknout“. Takový obchod musí být pro obě strany jakž takž výhodný. Pro sociální demokraty by další koalice s Babišem mohla po volebním výprasku být sebevražedná. Lidovci by si možná dali říct, zvlášť kdyby v jejich straně po neúspěšných volbách zesílil vliv spolupráci s Babišem nakloněných lidí. Ale ani tak by to nestačilo.

Možná by Andrej Babiš (na rozdíl od prezidenta Zemana) preferoval koalici s občanskými demokraty. To by ale nemuselo úplně sedět těm statisícům voličů, kteří k ANO přešli od sociálních demokratů a komunistů, nebo těm, kteří brali vážně slova šéfa ANO o tradičních stranách. Petra Fialu by – vzhledem k tomu, co o téhle možnosti řekl – spojenectví s Babišem stálo totální ztrátu tváře. Jistě, současného lídra občanských demokratů může vystřídat nějaký povolnější, ale i tak – do poslaneckého klubu by taková změna kurzu přinesla velké napětí a vůbec není zaručeno, že by jako celek nový kurz respektoval.

Piráti se vůči Babišovi taky vymezili velmi jednoznačně a dost možná sami tuší, že na přímý podíl na vládě ještě nedozráli. Může se stát, že někdo okázale změní názor. Může se stát, že současná Babišova vyjádření nechuti ke spolupráci s Tomiem Okamurou jsou jenom předehra k tomu, aby Andrej Babiš mohl jednou předstoupit před veřejnost a sdělit, že vyzkoušel všechno možné, ale bohužel mu zbyla jediná možnost – spojit se s Tomiem Okamurou.

Každý, kdo by se s ANO spojil, si ale bude vědomý, že hodně riskuje, logickou reakcí pak je – dělat Babiše. Tedy dělat koaličního partnera, který je vůči kabinetu permanentně v opozici a sráží vládu, jak je to jenom možné. Potenciál Tomia Okamury je v tomto ohledu značný. Pro AB, který si i navenek chce udržet nějakou míru solidnosti, by nějaké spojenectví s SPD bylo hodně obtížné, netřeba se bát, že by po vstupu Okamurovy strany do vládních úřadů byla nouze o výjevy groteskní, případně děsivě groteskní. Pro ANO by v tom mohla být příležitost hrát ty rozumné, kteří šílené návrhy (třeba ve vztahu k médiím, tam Babiš a Okamura jistě najdou shodu) jaksi vylepší na úroveň „pouhé“ příšernosti. I tak by ale vládnutí s SPD mohlo nabourat představu, že Babiš zařídí, aby věci fungovaly jak na drátkách. A nakonec i šéf SPD by mohl tušit, že má-li být jeho politický projekt dlouhodobě udržitelný, neměl by svoje lidi moc vystrkovat před kamery. Ale na druhou stranu – vyděláno už má, tak proč si trochu neužít.

Všechny možné vládní konstelace jsou ale taky velice těsné, v poslaneckých řadách nemála klubů se proto dají čekat náhlé poryvy svědomí, konstruktivnosti a tak dále. Bude to mít těžké, Andrej Babiš. My ale taky, takže bych to s tím soucitem nepřeháněl.    

Z nového čísla Světové velmoci na hraně. Je další velká válka nevyhnutelná?

Echo týdne: BIS, stará doba a pražští sankyloti ● Téma: Druhá transformace ● Kauza: Ťokovy dálnice ● Komentář: Politika utopená v krvi ● Esej: Proč je les oslabený?

Právní řád v Česku nefunguje Bývalý velvyslanec Milan Sedláček o sobě a české justici
Láska za časů internetu Hledáte trvalý vztah? Bez tradičních metod to nepůjde

/
komentátor

Žije v Praze, poprvé publikoval v Kritické příloze Revolver Revue, pracoval v Lidových novinách, české sekci BBC, časopise Týden, opět v Lidových novinách, nyní v Echo24.cz. Od roku 1990 je příležitostným DJ na pražském Rádiu 1. V roce 2010 měl premiéru film Pouta podle jeho scénáře, na podzim 2013 vyšla jeho prozaická prvotina Mondschein, jeho druhou realizovanou předlohou by se letos na podzim měl stát snímek Místa.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.