1 Zahraničí o Zemanovi

„Drzý Antihavel.“ Vlivný bruselský web zanalyzoval Zemana

, NOVÉ

Témata:

„Drzý, provokativní a očividně politicky nekorektní.“ Tak popisuje českého prezidenta Miloše Zemana vlivný bruselský server Politico. V obsáhlém článku web Zemana líčí jako „Antihavla“. Připomíná jeho mnohé kontroverzní výroky, vstřícný vztah k Číně a Rusku a Zemanovo vymezování se vůči uprchlíkům.

Podle Politico Zeman byl obviněn z „rasismu a cynického oportunismu“. Připomíná jeho výroky, že 90 procent Romů jsou „nepřizpůsobiví občané“, či že migrační krizi organizuje Muslimské bratrstvo, aby „postupně ovládlo Evropu“.

Čtěte také: Zemanův náročný program v Rusku. Sejde se i s Gorbačovem a Medveděvem

Ve výroku z roku 2015 prý Zeman očernil jak muslimy, tak ženy. Tehdy varoval před zaváděním islámského práva šaría. „Přijdeme o krásu žen, protože ty budou zahaleny v burkách od hlavy po paty včetně obličeje, kde máte jen takovou látkovou mřížku. No tak dovedu si představit ženy, kde by to bylo zlepšení, ale takových žen je málo,“ zakončil tehdy Zeman své varování.

Politico Zemana staví do kontrastu s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Havel podle Politico bojoval za rovnostářskou a inkluzivní společnost. Naopak Zeman rozdmýchává předsudky, zvláště proti muslimům.

Zemana pro server okomentovali i dva jeho protivníci, europoslanec za ODS Jan Zahradil a bývalý ministr pro lidská práva za ČSSD Jiří Dienstbier. „Mám ho rád. Nevolil bych ho, ale musím přiznat, že mám rád jeho osobnost,“ prohlásil Zahradil.

Jiří Dienstbier byl mnohem kritičtější. „Jsem proti jeho osobním hodnotám, jsem proti jeho podnikatelským kontaktům a jsem proti jeho aktivitám poškozující sociálně demokratickou stranu. Je mnoho, opravdu mnoho věcí, které na osobnosti prezidenta Zemana neobdivuji,“ řekl Dienstbier.

Oba politici se však shodli, že Zeman je inteligentní, vzdělaný a dobrý řečník.

Politico rovněž připomíná Zemanovo spojenectví s Andrejem Babišem. Pokud se Babiš stane premiérem a Zeman bude znovuzvolen, Evropská komise narazí v Česku na silný odpor a bude jen těžko prosazovat některé své směrnice, například ty ohledně zbraní či migrace.

Na článek reagoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Prezidentovi priority jsou svrchovanost České republiky, svoboda a demokracie. Jeho cílem je sebevědomá země,“ odepsal Ovčáček na otázky Politico. Dodal, že Zeman „je rád, že země je součástí NATO a EU“, ale že „usiluje o ekonomické příležitosti, například i v Číně, Rusku, Vietnamu nebo v Indii.“

Čtěte také: K čemu potřebuje Zeman ČT?

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Echo 24 notifikace

Echo 24 pro vás vždy vybírá to podstatné. Pro odběr upozornění ve formě push notifikací je třeba nastavit odebíraná témata.
Náčítání témat

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.