Atentát na Heydricha jako počítačová hra. Teď bojuje o mezinárodní cenu
Hra českých vědců
- red,
Česká vzdělávací počítačová hra Attentat 1942, která vypráví příběhy pamětníků z období nacistické okupace Československa, bojuje o první místo ve finále prestižní mezinárodní soutěže videoherních vývojářů. Hru vyvinuli pracovníci z Univerzity Karlovy a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Výnosy z prodejů půjdou na podporu vědy a výzkumu, tvrdí autoři.
Hra je zasazena do období německé okupace Československa během druhé světové války a vypráví autentické příběhy pamětníků, kteří ji prožili na vlastní kůži. Dědeček hlavního protagonisty byl zatčen gestapem krátce po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a uživatel musí zjistit, jaká byla jeho role během atentátu.
„V počítačových hrách s válečnou tématikou většinou chybí perspektiva civilistů,“ říká Vít Šisler z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, vedoucí projektu a hlavní herní designér. „Attentat 1942 ukazuje válku a nacistickou okupaci z pohledu obyčejných lidí.”
„Hra je výsledkem unikátní spolupráce lidí z různých oborů,“ říká Jakub Gemrot z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, vedoucí programátor projektu. „Za každou postavou, epizodou, osobním dokumentem nebo předmětem v příběhu stojí podrobné studium zdrojů a dobových materiálů,” doplňuje Marie Černá z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Tuzemského titulu si všimli i v zahraničí a hra byla před několika dny nominována mezi finalisty prestižní mezinárodní soutěže videoherních vývojářů Game Development World Championship 2017. Autoři už ovšem mají na kontě i jiné úspěchy – hra se pod názvem Československo 38-39 dostala do mezinárodního finále v boji o nejlepší výukovou hru od I/ITSEC.
Attentat 1942 vyvinuli odborníci z Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky. Tým dostal také finanční injekci od českého ministerstva kultury a Technologické agentury ČR. Výnosy ze hry půjdou na podporu vědy a výzkumu.