1 KTERÝ OBRAZ JE PRAVÝ?

Mám Renoira, tvrdil Trump. Galerie v Chicagu to ale vyvrací

NOVÉ

Témata: , ,

Prezident Spojených států Donald Trump vlastní obraz Dvě sestry (na terase) francouzského impresionisty Pierra-Augusta Renoira, o kterém v minulosti podle novináře Tima O‘Briena tvrdil, že je to originál. Chicagský Institut umění ale prohlašuje, že pravé dílo visí v tamní galerii již 80 let, uvedla BBC. Bílý dům se ke kauze nevyjádřil.

Mluvčí chicagské galerie Amanda Hicksová uvedla, že není pochyb o pravosti jejich obrazu. Dodala, že ho instituce získala darem v roce 1933 od Annie Coburnové, která ho zakoupila od obchodníka s uměním Paula Duranda-Rueala. Ten ho přitom koupil přímo od Renoira.

O‘Brien o pravosti obrazu diskutoval s Trumpem v roce 2005, když s ním cestoval jeho soukromým letounem. Na obraz, který tehdy visel v letadle, se realitního magnáta zeptal. „To je pravý Renoir,“ řekl mu prý Trump. Novinář mu na to odvětil, že to není pravda, neboť vyrůstal v Chicagu, takže ví, že ten obraz visí v tamní galerii. Podle O‘Briena ale Trump trval na tom, že on má originál a že v Chicagu je kopie, druhý den pak toto tvrzení zopakoval.

„Jsem si jistý, že lidem, kteří přijdou do jeho bytu, stále tvrdí, že to je originál,“ řekl O‘Brien. Ten si totiž obrazu všiml znovu loni, když Trump ve svém sídle v newyorském mrakodrapu Trump Tower krátce po zvolení prezidentem poskytl rozhovor televizi CBS.

O‘Brien je autorem Trumpovy biografie TrumpNation: The Art of Being The Donald (Trumpův národ: Umění být Donaldem) z roku 2005. Dílo magnáta rozhněvalo, Trump autora zažaloval za pomluvu a dožadoval se celkového odškodnění ve výši pěti milionů dolarů, soudy ale případ zastavily.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Uvolněte dokumenty o vraždě JFK, žádá soud. V cestě stojí už jen Trump

Trump si výrazně pohoršil v žebříčku nejbohatších lidí v USA. Přišel o 13 miliard


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.