Oxfordská kolej odstranila portrét Su Ťij, důvodem je represe Barmy vůči Rohingům
Oxford nechce portrét Su Ťij
Oxfordská kolej St. Hughs odstranila ze svého interiéru portrét nynější barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, která na koleji pobývala během studií v Británii. Počin kolejního vedení je dáván do souvislosti s tlakem, jemuž Su Ťij čelí kvůli represím, kterým je v její vlasti vystavena menšina muslimských Rohingů.
Britské listy o víkendu s odvoláním na oxfordské zdroje napsaly, že kolej zmizení obrazu vysvětlila potřebou uvolnit místo pro nové plátno japonského umělce Jošihira Takedy, který získala a který chce po určitou dobu vystavovat.
Portrét držitelky Nobelovy ceny za mír, který byl k vidění u hlavního vstupu do koleje od roku 1999, se nyní nachází v depozitáři, citoval list The Telegraph zástupce koleje.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Statisíce Rohingů se daly na útěk z Barmy, kde jsou terčem represí ze strany ozbrojených sil. Uprchlíci míří do sousedního Bangladéše, zatímco Barma je ve světě kritizována za útlak muslimské menšiny. Výtky směřují i vůči někdejší disidentce Su Ťij, zatímco její stoupenci upozorňují, že vliv barmské vůdkyně na armádní kruhy je limitovaný. Sama Su Ťij důrazně popírá, že by v Barmě docházelo k etnickým čistkám.