Kdo přeje stalinistickým novinám? Zeman, Hašek, Šebrle či Michal David
Oslava komunistického tisku
Komunistické Haló noviny, které jsou přímo spojeny s KSČM a jež ve svých článcích často prosazují prokremelské až stalinistické vidění světa, se před několika dny pochlubily podporou řady významných lidí, kteří jim blahopřáli k čtvrtstoletí jejich existence. Mimo prezidenta Miloše Zemana je oceňuje i předseda Senátu Milan Štěch či jihomoravský hejtman Michal Hašek.
Zemanova podpora příliš nepřekvapila, protože tyto komunistické noviny patří mezi jeho oblíbené tiskoviny, poskytl jim například i exkluzivní rozhovor a jejich redakcí prošel i Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Gratulace sociálně demokratických politiků Štěcha či Haška je však minimálně zarážející.
Čtěte také: ‚Invaze 68‘ byla válka.‘ Okupanti mají získat statut veteránů, zní z Ruska
Například veřejnoprávní Český rozhlas zakázal už v roce 2010 ve svých přehledech denního tisku tyto noviny citovat. S tím souhlasila i Rada ČRo s odůvodněním, že jde o levicový stranický deník.
Řada nynějších gratulantů přitom vyzdvihuje přínos novin především „jako objektivního periodika na české mediální scéně“ . „Upřímně přeji Haló novinám, aby byly stále tak objektivní a úspěšné, jako předcházející čtvrtstoletí. Zejména v té dnešní dynamické době, plné rozporů a nespravedlností. Taky aby i nadále Haló noviny pomáhaly lidi sbližovat. To jim z celého srdce přeji k další pětadvacítce,“ uvedl například režisér Zdeněk Troška, stejně tak nepřekvapí ani pozdrav normalizačního zpěváka a věrného čtenáře Haló novin Michala Davida.
Čtěte také: Albertov jako Všetaty. Inspirovalo Ovčáčka Rudé právo z r. 1989?
Jako vůbec nejobjektivnější deník u nás považuje Haló noviny předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba. V podobném duchu se vyjádřil i sociolog a europoslanec Jan Keller. „Přeji Haló novinám, aby i nadále nazývaly věci pravými jmény. Žijeme v době, kdy je řada slov znetvořena k nepoznání. Slovo kapitalismus se nedoporučuje vůbec používat, výraz vlastenectví je považován za nadávku, slovo populismus je bráno jako hanlivé označení pro hrstku politiků, kteří by i po volbách chtěli dodržovat sliby dané voličům. Pokud by Haló noviny neoznačovaly věci pravými jmény, nikdo to za ně neudělá. Česká televize a Český rozhlas rozhodně ne,“ uvedl.
S různými gratulacemi vystoupil například i bývalý ministr zahraničí Jan Kavan, houslový virtuóz Jaroslav Svěcený, odborový předák Josef Středula, někdejší olympijský vítěz Roman Šebrle, spisovatelka Lenka Procházková, básník Jiří Žáček, knihkupec a vydavatel Vratislav Ebr, režisér Tomáš Magnusek, bývalý poradce komunistických premiérů Oskar Krejčí nebo zpěvačka Monika Absolonová.
Čtěte také: Vyznamenání od Zemana? Grygar požádal poslance, ať jej škrtnou
Kvalitu komunistického plátku vyzdvihl ve své gratulaci zpěvák „nejúspěšnější revival formace Karla Gotta“ Josef Bouda. „O Haló novinách se stále častěji na veřejnosti mluví, lidé totiž dokážou ocenit nejenom kvalitu ‚Halovek‘, ale i jejich objektivitu, která je ve srovnání s konkurencí výjimečná,“ napsal. Básník Karel Sýs se zase obul do nemakačenků a miliardářů. „Čtvrtstoletí uběhne jako voda, zvláště v deníku. Den co den Haló noviny představovaly a představují jediný tisk, který přenáší do budoucnosti štafetu levice. Proto nemají ustláno na růžích. A to je dobře, protože na růžích se povalují nemakačenkové a růžovými sady se procházejí miliardáři, kteří ukradli majetek lidem práce. Takže přeji: výdrž!“ napsal.
Haló noviny jsou evidentně oblíbené i v rodině dalšího normalizačního zpěváka Dalibora Jandy, kromě něho samotného listu popřála i jeho dcera Jiřina Anna Jandová, jež se rovněž věnuje hudbě.
Komunistické Haló noviny vydává společnost Futura, deník sídlí na stejné adrese jako KSČM v ulici Politických vězňů na Praze 1.