Rusko posílá další ‚humanitární‘ konvoj. Kyjev protestuje
Ruská podpora separatistů
Rusko vysílá další „humanitární“ konvoj na východ Ukrajiny. Podle tvrzení Kremlu veze obyvatelům dvou samozvaných republik léky, potraviny a další potřebný materiál. Proti vyslání konvoje se ohrazuje Kyjev, který se bojí, že jde o tajnou dodávku zbraní a munice proruským separatistům. O vyslání konvoje už dříve informoval ruský ministr pro mimořádné situace. Nové informace přinesla stanice Ukraine Today.
První kamiony konvoje už vyrazily z města Noginsk, které se nachází několik desítek kilometrů východně od Moskvy. Nejprve mají dojet do Rostova na Donu, který slouží jako zázemí pro separatisty a jako dopravní uzel přes který na Ukrajinu proudí ruští „dobrovolníci“. Zde se ke konvoji připojí další vozidla s údajným humanitárním nákladem, která sem proudí z dalších oblastí Ruské federace. Celý konvoj potom vyrazí k ukrajinským hranicím a na Donbas.
Odjezd z Rostova je naplánovaný na čtvrtek 14. května. Kreml vyslání konvoje vysvětluje špatnou situací, která prý ve dvou samozvaných republikách panuje. Ruský ministr pro mimořádné situace Vladimir Pučkov k tomu řekl: „Plánujeme vyslat 14. května další humanitární konvoj, jeho příprava musí podléhat zvláštní kontrole. Musíme zorganizovat přípravu nákladu, potravin a léků, všeho, co je nezbytné pro stabilní fungování sociální infrastruktury.“
Ministr neopomněl připomenout, že minulý konvoj dopravil do Luhanské a Doněcké oblasti kromě humanitárních potřeb rovněž dárky pro veterány z 2. světové války. „Budu požadovat zdvojnásobení kontrol a spolu s aktivisty zajistíme dodání dárků válečným veteránům a pracovníkům domácí fronty v Doněcké a Luhanské republice,“ řekl k tomu Pučkov.
Od začátku konfliktu na východě Ukrajiny už Rusko do oblasti Donbasu, jak se této části země říká, vyslalo 25 konvojů s pomocí. Ta podle tvrzení Moskvy obsahovala více než 31.000 tun materiálu. Ukrajina ale nemá možnost náklady kontrolovat a transporty považuje za kamuflovanou vojenskou pomoc rebelům.
Na východě Ukrajiny mezitím pokračuje příměří dohodnuté v polovině února v běloruském Minsku. I když dění v oblasti monitorují inspektoři OBSE, dochází na různých úsecích fronty k opakovanému porušování příměří, ze kterého se vzájemně obviňují obě strany. Jedním z míst, kde i přes dohodnuté příměří pokračují boje, je vesnice Šyrokyne, která leží na pobřeží Černého moře a představuje důležitý bod v postupu na Mariupol, o jehož dobytí se separatisté již v minulosti intenzivně snažili.