Dovolená v Protektorátu. Ten strach ale nenapodobíte
Reality show chválená i kritizovaná
Dvojice uniformovaných mužů přichází k setmělému stavení v horské vesnici v Beskydech. „Četníci, kontrola!“ zakřičí jeden z nich a důrazně zaklepe na okno. To je jedna ze scén z nové reality show s názvem Dovolená v Protektorátu. Seriál České televize napodobuje podle historika Pavla Zemana z Ústavu pro studium totalitních režimů něco, co uměle napodobit nejde. A to neustálý strach z násilné smrti, který tehdy lidé zažívali.
Když sedm členů rodiny Dočekalových-Lustykových vydrží dva měsíce žít jako chudí venkované v horské vesnici Staré Hamry, získají milion korun ve zlatých mincích. Není to ale nijak lehký úkol, protože si musí vystačit s omezeným množstvím jídla na potravinové lístky, starat se o hospodářství a nosit dobové oblečení včetně spodního prádla. Odevzdání mobilních telefonů a všech šperků bylo před zahájením reality show samozřejmostí.
Přesto ale rodina podle historika Pavla Zemana, který se specializuje právě na období let 1938 až 1945, nezakusí život, jaký tehdy lidé v dobách Protektorátu Čechy a Morava vedli. Na denním pořádku byla pro obyvatele Československa „permanentní možnost násilné smrti“. „To nelze napodobit uměle,“ říká Zeman pro deník ECHO24.cz. Je to podle něj vidět také na chování účastníků soutěže, kteří se chovají mnohem odvážněji, než by odpovídalo tehdejší realitě.
Na druhou stranu historik Zeman nesouhlasí po zhlédnutí prvních dvou dílů s kritikou některých diváků, že by seriál ČT zlehčoval dobu. Pořad si podle něj najde své diváky a možná i probudí zájem mladých o tuto součást českých dějin. „Možná pomůže rozšířit povědomí o tom, co to byl protektorát,“ myslí si Zeman. S přihlédnutím k době ale není podle něj výběr žánru příliš šťastný. „Problém je v celém formátu. Je to reality show,“ vysvětluje historik.
Častým důvodem ke kritizování jsou v otázce historických filmů i seriálů nepřesnosti v drobnostech i v zásadních věcech. Takových omylů je podle Pavla Zemana v seriálu víc než jen elektrické světlo, které si rodina Dočekalových Lustykových může dopřát v chudé horské chalupě. Zároveň historik připouští, že natáčení by se bez podobných věcí neobešlo.
ČT měla vybrat odbojnější rodinu, myslí si divák
Někteří diváci jsou podle diskuse na internetových stránkách České televize přísnější než historik Pavel Zeman. Několik debatujících se shodlo na tom, že seriál „znevažuje ty skutečné lidské příběhy“. Jeden z diváků si také stěžoval, že je pořad „ušitý horkou jehlou“ a podle dalšího měla ČT vybrat nějakou „odbojářštější rodinu“. Největší kontroverze ale vzbudil název Dovolená v Protektorátu a jeden z diskutérů navrhoval v nadsázce název pro pokračování „Doktor Mengele opět ordinuje“ nebo „Heydrichiáda aneb to bude zas paráda?“.
Podle České televize byly reakce diváků negativní zejména před zveřejněním prvního dílu. Od soboty 23. května, kdy se reality show začala vysílat, ale lidé vnímají seriál mnohem příznivěji. „Nyní převládají pozitivní hodnocení pořadu,“ řekl pro deník ECHO24.cz manažer PR České televize Michal Prokeš. Lidé oceňují, že je seriál „sondou do doby minulé“ a připomíná toto historické období. Jeden z diváků označil v internetové diskusi rodinu jako „fajn lidi, se kterými se člověk sžije“.
Že je o reality show, která má napodobit dobu okupace nacistickým Německem, zájem, naznačuje také sledovanost. První díl vidělo v sobotu 23. května 518 tisíc lidí a druhý v úterý 26. května zhlédlo 474 tisíc diváků. „Co se sledovanosti týče, jsou tyto výsledky v souladu s našimi očekáváními,“ uvedl Prokeš.
Zahraniční média si nebrala servítky
Nicméně Česká televize se nevyhnula přívalu kritiky od zahraničních médií. List The Times of Israel označil seriál jako „bizarní“. „Zjevně je hlavní myšlenkou sledovat, jestli rodina vyhraje hodnotnou cenu tím, že vydrží dva měsíce v podmínkách podobných strádání za válečných časů v období dvou měsíců,“ napsal deník s despektem.
Negativní hodnocení dalších listů se opírá o znevažování tohoto historického období. Odvolávají se přitom především na slova debatujících diváků na internetu. České reality show Dovolená v Protektorátu si všimly například americké zpravodajské servery Variety, New York Post, NBC News nebo CBS News. Pozadu nezůstaly ani britské deníky, a to The Guardian, The Daily Telegraph a také bulvární list Daily Mail.
Druhá série? Máme zájemce, tvrdí Česká televize
Seriál České televize má celkem osm dílů a natáčel se vloni v létě. Tvůrci vybírali z několika stovek trojgeneračních rodin, až nakonec zvolili právě Dočekalovy-Lustykovy. Prarodiče Jarmila a Jiří Dočekalovi zažili nacistickou okupaci jako děti a zvláště babička Jarmila Dočekalová se do své role v seriálu vysloveně vžila. Autorkou projektu je Zora Cejnková a při natáčení ČT radili historici a také psycholog.
Zda bude mít seriál Dovolená v Protektorátu pokračovaní, prozatím není jasné. „V tuto chvíli je to předčasná otázka a závisí to na mnoha faktorech,“ vysvětlil Michal Prokeš. Nicméně připustil, že se po odvysílání prvních dílů objevili zájemci, kteří by se rádi přihlásili do případné další řady.