Trestní oznámení Blažkovy komise míří na Ištvanův úřad a GIBS

REORGANIZACE POLICIE

Trestní oznámení Blažkovy komise míří na Ištvanův úřad a GIBSAKTUALIZUJEME 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Trestní oznámení Blažkovy sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie míří na Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a Generální inspekci bezpečnostních zdrojů (GIBS). Podle informací České televize konkrétně na olomouckého státního zástupce Petra Šeredu a vyšetřovatele GIBS Milana Vaculíka. Předseda komise Pavel Blažek (ODS) sdělil, že obě trestní oznámení již podepsal a během odpoledne budou podána.

Sněmovna by se měla s obsahem zprávy komise seznámit ve čtvrtek a poté po poradě klubů hlasovat o usneseních.

Reorganizace policejních útvarů vyvolala loni roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji i někteří žalobci. Komise se zabývala podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců.

Vyšetřovací komise začala pracovat 11. července. První výslechy svědků následovaly v srpnu a některé se protáhly dlouho do noci. Před dvěma týdny komise jednomyslně schválila text závěrečné zprávy. Kromě dvou trestních oznámení její členové navrhnou Sněmovně také dvě novely právních předpisů z oblasti trestního práva a usnesení o činnosti olomouckých vrchních žalobců.

Čtěte také: Blažkova komise k policii podá dvě trestní oznámení, navrhne i novely

Trestní oznámení musela být podepsána nejpozději v úterý, kdy končí mandát komise. V úterý by také měly být uzavřené a připravené materiály, které poputují k vedení Sněmovny. Závěrečná zpráva i usnesení, o kterých následně budou poslanci hlasovat, pak zazní poprvé na plenárním jednání.

O pozadí vyšetřování psal také Petr Holub v posledním vydání v Týdeníku Echo: 

Poslanecká komise má zveřejnit výsledky šestiměsíční práce koncem ledna. Odpověď na hlavní otázky už je jasná. Reorganizace nebyla sabotáží, byť je pravda, že se mohla lépe připravit. Tuhý se brutálního úniku informací nedopustil. Jeho obvinění vycházelo z chybného vyhodnocení jedné SMS zprávy, kterou měl Tuhý podle podezření pracovníků Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a vyšetřovatelů odeslat podnikateli Davidu Tesaříkovi. Ve skutečnosti šlo o SMS zprávu odeslanou Tesaříkem komusi neznámému.

Je velmi pravděpodobné, že šlo o účelový útok na policejního prezidenta. Komise prozkoumala, jak policista Jiří Komárek z mezitím zrušeného protimafiánského útvaru získal spis Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) o vyšetřování „brutálního úniku“. Poslanci pak zjišťovali, proč Komárek v červnu 2016 novináře a politiky informoval, že hlavním podezřelým je Tuhý, a jak se samotný spis GIBS dostal do médií. Vysvětlení je poměrně jednoduché.

Do médií se dostalo usnesení, jímž vyšetřovatel GIBS Milan Vaculík v březnu 2016 ukončil prověřování Tesaříkovy SMS. Poslancům se s pomocí GIBS podařilo prokázat, že nešlo o originál, ale o přepis, který byl na jaře 2016 pořízen na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci. Opis se liší od originálu několika nepřesnostmi, ale také tím, že se v něm začerňovala jména, jako kdyby byl určen ke zveřejnění v médiích a bylo třeba chránit soukromí podezřelých. Ovšem začerňovalo se tak nedokonale, že každému čtenáři musí být ihned jasné, že prověřován byl policejní generál a jeho rodina.

V srpnu 2016 údaje ze spisu publikovaly Lidové noviny z holdingu Agrofert a koncem měsíce ho na svůj web pověsil Nadační fond proti korupci miliardáře Karla Janečka. Lidové noviny neuvedly, od koho spis dostaly, Janečkův fond prý dokument obdržel poštou od anonymního odesílatele, ovšem po vyvěšení na internet ho zničil. 

Přesto je možné aspoň rámcově zjistit, kdo spis předal médiím a Janečkovi. K originálu spisu vyšetřovatele Vaculíka měl přístup jen sám Vaculík a dozorující státní zástupkyně Jarmila Ošlejšková z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. O přepisu se podařilo zjistit, že kromě Ošlejškové k němu měli přístup čtyři další státní zástupci z Olomouce včetně jejich šéfa Ivo Ištvana. Jedním ze zástupců byl Petr Šereda, který opis na víc než týden půjčil policistovi Komárkovi. Ištvan odmítl tento popis událostí potvrdit. „Zda se Vámi popisovaný skutkový děj odehrál, zda vůbec jde o únik informací, a pokud případně ano, kdo je pachatel takového činu, je předmětem šetření GIBS a mně nepřísluší do šetření GIBS zasahovat nějakým vyjádřením,“ uvedl.

Otázku, kdo dal Vaculíkův dokument médiím, se snaží s pomocí GIBS zodpovědět Marek Bodlák z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Prověřování by podle něho mělo skončit do dvou měsíců, kdy bude také možné zveřejnit výsledek.

Odpověď mezitím našla poslanecká komise. „Ano, zjistili jsme to,“ tvrdí její předseda Pavel Blažek (ODS). Zveřejnit ji však může nejdříve koncem ledna v závěrečné zprávě o policejní reorganizaci.

Už dnes lze uzavřít, že mediální kampaň proti policejnímu prezidentovi Tuhému a ministru Chovancovi rozjel s pomocí detektiva Komárka a novinářů zaměstnaných v mediální divizi Agrofertu někdo z olomouckých státních zástupců. Útok nevyšel spíše shodou okolností a také z toho důvodu, že se „tradiční“ strany v parlamentu naučily proti Babišovým výpadům bránit.

Celý text Petra Holuba čtěte na EchoPrime
nebo v Týdeníku Echo.

Čtěte také: Poslanci odhalili nebezpečnou utopii

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články