Bělobrádek uctil oběti odsunu. Bez domluvy s premiérem

Věnec pro sudetské Němce

Bělobrádek uctil oběti odsunu. Bez domluvy s premiéremNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Vicepremiér a předseda vládní KDU-ČSL Pavel Bělobrádek při své pracovní návštěvě Bavorska uctil památku obětí odsunu sudetských Němců. Toto gesto ale rozčílilo komunisty, předseda KSČM Vojtěch Filip to označil za neúctu a výsměch obětem druhé světové války. Bělobrádek kritiku odmítá: „Uctil jsem oběti násilí jako křesťan.“ Tento krok vítá TOP 09, Bělobrádkovo gesto v neděli odpoledne ocenil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), upozornil však na historické souvislosti. 

Místopředseda vlády se během své návštěvy Bavorska v sobotu setkal se zástupci sudetských Němců a jako vůbec první člen české vlády navštívil také Sudetoněmecký dům v Mnichově, kde sídlí instituce Němců vysídlených z českých zemí. K uctění památky obětí poválečného odsunu Němců z Československa tu Bělobrádek položil věnec, což německý regionální deník Oberbayerisches Volksblatt označil za „milník“ ve vzájemných vtazích někdejších krajanů.

Kritika Bělobrádkova gesta přišla ze strany komunistické strany. Předseda KSČM Vojtěch Filip gesto považuje za neúctu a výsměch obětem druhé světové války. „Měl by vzdát úctu těm, kdo položili životy za naši svobodu a ne těm, kteří nadšeně vítali Hitlera,“ uvedl Filip.

Uctění památky odsoudil i předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik: „Vicepremiér Bělobrádek, jenž uctil v Bavorsku památku odsunutých Němců, by si měl uvědomit, že toto prvenství se hluboce dotýká těch, jejichž rodinní příslušníci díky běsnění německých fašistů položili své životy ve druhé světové válce a byli vyhnáni Němci ze svých domovů,“ napsal Kováčik na Facebooku.

Bělobrádka se naopak zastal místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který to hodnotí jako gesto smíření, a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „Toto gesto od místopředsedy vlády je namístě a myslím, že bychom měli hledat cestu k vzájemné komunikaci a definitivnímu smíření,“ řekl Kalousek. „Je bohulibé a chvályhodné, uctí-li člověk nevinné oběti. Jako křesťan pak obzvláště, jsou-li obětí naší vinou,“ uvedl na Bělobrádkovu obranu Schwarzenberg. 

Hlavním cílem dvoudenní cesty po Bavorsku bylo prohloubení vědecké a výzkumné spolupráce Česka a největší německé spolkové země. Doprovázeli ho přitom bavorský zemský ministr pro vzdělání a kulturu, vědu a umění Ludwig Spaenle a předseda SdL Bernd Posselt.

Čtěte také: Sudetští Němci už oficiálně nechtějí vrátit zabavený majetek

Filip chce také vědět, zda Bělobrádek postupoval se souhlasem předsedy vlády Bohuslava Sobotky a chce se na to Sobotky ptát. Obdobně se vyjádřil i europoslanec ODS Jan Zahradil. „Vzhledem k tomu, že pan Bělobrádek údajně zastupoval v Bavorsku předsedu vlády Sobotku, měl by předseda vlády objasnit, zda v tomto případě jednal Pavel Bělobrádek s touto jednou nevládní organizací na základě své soukromé aktivity, či šlo o oficiální součást vládní návštěvy, podloženou například pověřením či schválením vládou,“ uvedl v tiskovém prohlášení.

‚S premiérem jsme domluveni nebyli‘

Bělobrádek uvedl, že jeho cesta měla především věcnou a odbornou rovinu, kdy jednal o spolupráci ve vědě a výzkumu. Setkal se se třemi bavorskými ministry a předsedou vlády také jako předseda strany. Probíral s nimi i další otázky, například migraci. S předsedou vlády Bělobrádek podle svých slov o programu návštěvy nejednal. To potvrdil i mluvčí vlády Martin Ayrer.

„S premiérem jsme domluveni nebyli, uctil jsem památku obětí násilí především jako předseda KDU-ČSL a křesťan,“ napsal Bělobrádek v textové zprávě. Zdůraznil také, že Sudetoněmecké krajanské sdružení i jeho představitel Bernd Posselt již dříve učinili gesto a vzdali se majetkových nároků. 

Podle Ayrera Bělobrádkova cesta nebyla vrcholovou státní návštěvou, jejíž uskutečnění by schvalovala vláda. Proto se vláda ani nevyjadřovala k jejímu programu. „Pan Bělobrádek pana premiéra v Bavorsku v žádném bodu programu nezastupoval,“ uvedl.

Původně měl Bavorsko navštívit právě Sobotka nicméně návštěva, která se plánovala na konec června, byla zrušena kvůli řecké krizi. Bělobrádkova návštěva se podle deníku Oberbayerisches Volksblatt uskutečnila zcela spontánně poté, co předseda vlády Bohuslav Sobotka musel odříct. Posselt prý pak požádal Bělobrádka, jestli by nemohl přijet on. „A on řekl: Pro tebe to udělám,“ uvedl Posselt. Květiny na uctění památky obětí odsunu prý pro Bělobrádka Posselt sice připravil, předat mu je ale nemusel. Vicepremiér údajně přinesl vlastní v českých barvách. 

Sobotkovo odpolední prohlášení

Bělobrádkovo gesto v neděli odpoledne ocenil v tiskovém prohlášení i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), upozornil však na historické souvislosti. 

„Taková gesta smíření, jaké učinil Pavel Bělobrádek, pomáhají zlepšovat vztahy a patří do sjednocující se Evropy počátku 21. století,“ uvedl premiér. Zdůraznil ale, že vždy, když se připomíná památka obětí excesů divokého vyhánění, je třeba současně zdůraznit klíčový význam příčiny a následku v česko-německých vztazích.

„Bylo to nacistické Německo, které rozbilo demokratické Československo a následně rozpoutalo druhou světovou válku,“ uvedl Sobotka. „Často smutné události jara a léta roku 1945 byly následkem Mnichova, světové války vyvolané Hitlerem, tragédií Lidic, Ploštiny, Terezína či Kobylis, celé šest let trvající bezohledné nacistické perzekuce a nesvobody,“ dodal. 

O normalizaci vztahů Česka a Bavorska, které je tradičním patronem sudetských Němců, se zasadili současný bavorský premiér Horst Seehofer a bývalý český ministerský předseda Petr Nečas. Seehofer v prosinci 2010 přijel na návštěvu Česka, Nečas pak v únoru 2013 promluvil v bavorském parlamentu, kde sudetské Němce označil za krajany a bývalé spoluobčany. Loni v prosinci Seehofer s premiérem Bohuslavem Sobotkou otevřeli v Praze bavorské zastoupení v Česku. SdL pak letos vypustilo ze svých stanov požadavek na vrácení majetku zkonfiskovaného vysídlencům po druhé světové válce.

Čtěte také: Benešovy dekrety patří na smetiště dějin, vzkazuje do Česka Posselt

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články