Klausová může zůstat na Slovensku. Bez platu a úředníků

Důsledek služebního zákona

Klausová může zůstat na Slovensku. Bez platu a úředníkůNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Zdá se, že je rozhodnuto. Velvyslanci starší 70 let musí do konce roku odejít z misí. Diplomatický oříšek, který dlouhé týdny řeší na Hradě i ministerstvu zahraničí, nakonec pomohl rozlousknout resort vnitra. Ten potvrdil výklad kolegů z Černínského paláce, že podle služebního zákona mají takoví velvyslanci skončit. V současné době se to týká velvyslankyň na Slovensku a v Sýrii. Prezident je sice odvolat nemusí a obě dámy by tak nadále zůstaly velvyslankyněmi. Ovšem bez dosavadních výhod: bez platu, úředníků i technického zázemí.

Spor o to, zda musí velvyslanci nad 70 let věku končit ve svých misích, se objevil koncem února a souvisí se zaváděním služebního zákona. Pražský hrad a ministerstva zahraničních věci i vnitra se od té doby snaží vyřešit, jestli se všechny paragrafy zákona vztahují i na velvyslance. Zahraničí je o tom přesvědčeno. Čekalo ale na vyjádření úředníků z ministerstva vnitra, které má deník ECHO24.cz exkluzivně k dispozici. A úředníci mají jasno – na vedoucí zastupitelských úřadů se služební zákon jednoznačně vztahuje a lze na ně tedy pohlížet jako na státní zaměstnance.

„Jedním z důvodů skončení služebního poměru ze zákona je dosažení věkové hranice 70 let...V případě tedy, že státní zaměstnanec dosáhne věku 70 let, skončí jeho služební poměr ze zákona dnem 31. prosince kalendářního roku, v němž státní zaměstnanec dovršil věk 70 let,“ potvrzuje vnitro.

Právní postavení velvyslanců je ale nutné vnímat ze dvou rovin. Kromě té pracovněprávní i z roviny ústavněprávní. Podle ní vedoucí zastupitelských úřadů pověřuje a odvolává prezident. Je to přitom právě Miloš Zeman, kterému se věkové omezení vůbec nelíbí a obě velvyslankyně by nejraději nechal na jejich místech. A úředníci připouštějí, že velvyslankyně odvolávat nemusí.

„Pokud však k odvolání ze strany prezidenta republiky nedojde, bude dotyčná osoba z ústavněprávního hlediska dále velvyslancem České republiky. V tomto případě však této osobě nebudou náležet výhody a plnění s výkonem státní služby související, mimo jiné tedy plat, technické vybavení a úřednické zázemí,“ vypočítává vnitro.

Hrad se nevzdává

S analýzou ministerstva vnitra se zřejmě jen tak nehodlá smířit Hrad. Šéf jeho zahraničního odboru Hynek Kmoníček se už v minulých týdnech snažil najít řešení, jak velvyslankyni na Slovensku Livii Klausovou a v Sýrii Evu Filipi udržet v misích.

Hrad od počátku operuje s jedním z paragrafů služebního zákona, který říká, že kdo nebude do 30. června tohoto roku překlopen do státní správy, může odejít až k 30. červnu 2017.

Více čtěte: Zůstanou Klausová a Filipi na misích? Hrad našel kličku

A podle informací serveru mají teď lidé kolem Zemana jinou právní analýzu, která obecně říká, že pracovníky, kterým už bylo 70 let, nejde do státní správy ke konci června překlopit. To by oběma velvyslankyním umožnilo pokračovat v misích ještě dva roky.

„Zatím bych o tom nerad více mluvil. Počítám ale s tím, že budu mít v nejbližší době schůzku s panem náměstkem pro státní službu Postráneckým, abychom si vyjasnili svá právní stanoviska,“ vzkázal deníku ECHO24.cz Kmoníček ze zahraničí.

Čtěte také: Klausová má skončit v Bratislavě. Kvůli věku a služebnímu zákonu

Server lidovky.cz před časem informoval o tom, že Livii Klausovou na Slovensku nahradí dosavadní náměstek ministra zahraničí Rudolf Jindrák, který na své pozici končí. Deník ECHO24.cz se snažil spojit přímo s Livií Klausovou, zatím ale na zaslané otázky neodpověděla.

Sdílet:

Hlavní zprávy