Dobrovolníci v Brazílii utřeli nos: hodně práce, žádné lístky

Na stadión se nedostali

Dobrovolníci v Brazílii utřeli nos: hodně práce, žádné lístkyNOVÉ 2
Svět
Kristýna Novotná
Sdílet:

Přes 15 000 dobrovolníků z Brazílie i ze zahraničí na šampionátu pracovalo zadarmo, ačkoli FIFA se ziskem okolo 2 miliard dolarů by je neměla mít problém vyplatit. Na oplátku za odvedenou práci chtěli jediné, mít volný přístup na tribunu. To je i důvod, proč se většina do dobrovolnického programu přihlásila. Žádné lístky ale od pořadatelů nedostali, prý jim má stačit značkové oblečení. Píše o tom New York Times.

„Měli by dát každému alespoň lístek, nebo na tribuně vyhradit část pro dobrovolníky,“ řekl New York Times Hans van de Vrugt, jeden z mezinárodních dobrovolníků. „Na cestu a pobyt v Brazílii jsem šetřil celý rok. Teď jsem jenom zklamaný a lituji, že jsem sem vůbec jel,“ dodal. „Myslel jsem, že jsem měl velké štěstí, že jsem byl vybrán jako dobrovolník. Teď si ale nejsem tak jistý,“ poznamenal jiný z dobrovolníků.

Dobrovolníkům tak nezbylo nic jiného, než sledovat utkání v televizi, ačkoli zápasy měli na dosah ruky. Kromě toho, že jim pořadatelé nezajistili to jediné, po čem toužili, museli se potýkat i s jinými obtížemi. Pracovali více než devět hodin denně, za tu dobu dostali jen jedno jídlo, pití a kus ovoce.

Čtěte také: Nejlepší vtipy o Brazílii. Její demolice byla nejtweetovanější v historii

Pořadatelé jim nezařídili ani ubytovaní. Ten, kdo měl štěstí, spal v pokoji po šesti. Jiní se museli kvůli nedostatku finančních prostředků uchýlit do chudších a nebezpečných částí města. Jediné peníze, které dostali, byly na dopravu na stadion. Ty jim ale často nevystačily. Pracovní školení bylo pouze v portugalštině, což znamenalo pro více než 1000 dobrovolníků ze zahraničí celkem problém.

Dobrovolníci dostali oblečení Adidas, to jim má prý stačit

„Přišel jsem sem, protože mám rád fotbal, ne proto, že bych si chtěl vydělat nebo dostat něco zadarmo. Teď jsem ale zklamaný, měli by se k nám chovat s větším respektem,“ řekl dobrovolník z Itálie.

Horší než Praha s Brnem. Nesmiřitelná rivalita Ria a Sao Paula

Obrovské sportovní organizace, jako je FIFA, Mezinárodní řídící výbor nebo N.F.L., využívají lásku lidí ke sportu a fanoušky, aby si na nich naplnily své kapsy. Přitom bez nich, by akce takto ohromného formátu nemohla fungovat, píše New York Times.

Podle vyjádření FIFA dobrovolníci za svou práci obdrželi drahé oblečení Adidas – čepice, boty, kalhoty a tričko -, které měli jako uniformy. Později je ale upozornili, že oblečení nemohou nosit mimo stadion, aby ještě více nedráždili už tak pobouřené obyvatelstvo přemrštěnými výdaji na šampionát.

Čtěte také: Špičkoví fotbalisté platí daň: navždy poškozené zdraví

Dobrovolnictví na prestižních akcích jako mistrovství světa je na vzestupu, bez nich by podobné akce možná ani nešlo pořádat. Na letošní šampionát se přihlásilo přes 150 000 lidí, kteří se chtěli stát oficiálními dobrovolníky. To je podle FIFA dvojnásobný počet oproti Mistrovství světa v Jihoafrické republice v roce 2010 a trojnásobný oproti německému šampionátu v 2006.  

Finálový zápas fotbalového šampionátu se odehraje dnes v 21:00. Nastoupí proti sobě Německo a Argentina.

 

CHCETE PODPOŘIT ECHO24.cz? POŘIĎTE SI PŘEDPLATNÉ NOVÉHO TÝDENÍKU ECHO.

 

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy