Měl za vraždu odsedět doživotí. Po 28 letech se zjistilo, že je nevinný

Osudné křivé svědectví u soudu

Měl za vraždu odsedět doživotí. Po 28 letech se zjistilo, že je nevinnýNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Američan Johnny Small byl v roce 1989 obviněn z brutální vraždy 32leté Pam Dreher a dostal doživotní trest. Po více než 28 letech ve vězení se klíčový svědek a jeho někdejší kamarád přiznal, že podal křivé svědectví. Soud v Severní Karolíně se rozhoduje, zda téměř třicet let starou kauzu znovu otevřít, píše The Washington Post.

Smutný příběh ze Severní Karolíny po necelých třech dekádách znovu ožívá s novým rozuzlením. Johnny Small, který si odpykával doživotní trest od svých 16 let za loupež a vraždu majitelky obchodu se zvířaty, zřejmě šel do vazby na základě křivého svědectví.

Pam Dreher byla zavražděna střelbou do hlavy z bezprostřední blízkosti v roce 1988 ve svém obchodě Tropical Paradise. Vrah si z kasy odnesl i 173 dolarů. K překvapení vyšetřovatelů oběti zůstaly šperky i plná peněženka.

Přestože sám Johnny Small měl na kontě několik problémů se zákonem, včetně drobných krádeží, kromě svědectví policisté nenašli žádný přímý důkaz, který by jednoznačně ukázal na tehdy 15letého Johnnyho. Doživotní trest byl rozhodnut na základě svědectví, které podal jeho dlouholetý kamarád David Bollinger. Ten se v době vraždy nacházel poblíž, když vezl svého šéfa do práce.

Nyní, po 28 letech od vyřknutí verdiktu, se oba vrátili do soudní síně. Bollinger přiznal, že jeho svědectví nebylo pravdivé a nemyslí si, že by Small někoho zavraždil. „Je mi to líto. Byl jsem donucen udělat něco, co jsem nechtěl, a nemůžu to vzít zpět,“ řekl soudcům. „V ten den jsme se ani neviděli,“ dodal.

Svou roli v tom sehrál detektiv a státní zástupce, kteří měli na starost vyšetření vraždy. Ti donutili Bollingera, aby křivě vypovídal proti obviněnému, a vyhrožovali mu vyššími tresty, pokud by nespolupracoval – sám měl totiž nemalé pletky se zákonem. Motiv konkrétních vyšetřovatelů není známý, podle Davida se jednoduše nechtěli spokojit s neuzavřeným případem.

Vedení věznice mu nedovolilo ani navštívit svou matku, kterou neviděl šest let. Ta zemřela během jeho výkonu trestu, teprve poté mu byla udělena výjimka a mohl se jejího pohřbu zúčastnit za ozbrojeného doprovodu. Postupně se začal utápět v depresích. „Párkrát jsem si pohrával s myšlenkou, že bych se jednoduše pokusil přelézt plot a nechal se zastřelit ostrahou. Nikdy jsem se k tomu ale neodhodlal,“ svěřil se v soudní síni.

Přestože soud v Severní Karolíně zvažuje, že otevře téměř třicet let starý případ, státní zástupci jsou proti. Podle nich je stále tím nejpravděpodobnějším pachatelem ze všech tehdejších podezřelých a spíše než úplné propuštění z vazby se přiklánějí ke zmírnění trestu, přestože se ke Smallovi neváže žádný fyzický důkaz z případu. Další soudní slyšení by mělo začít za dva týdny.

„Chci být sám. Najít drobnou práci, která by mě uživila, a rybařit. Nic víc nechci. Posledních 28 let jsem byl obklopen strachem a násilím a nechci s tím už mít nic společného. Mám toho po krk až do konce svého života. Nechte mě být, prosím,“ řekl novinářům po prvním obnoveném soudním líčení. Zároveň se bojí světa 21. století, který doposud znal jen z televize.

Křivá obvinění nejsou v USA ani jinde na světě nijak neobvyklá. Vloni bylo na americké půdě odhaleno více než 150 případů, v nichž svědek přednesl soudcům nepravdivou výpověď.

Čtěte také: Sebevražda přes Periscope v přímém přenosu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Absolutně smírčí volby

KOMENTÁŘ

Po politickém dění minulého týdne, které někdo nazývá turbulentním, jiný jej vnímá jako vládní krizi, třebaže jde o normální politiku, na jakou jsme si akorát ...

00:06

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články