Trump vybuduje nejlepší jaderný arzenál, kapacita prý zaostává

Politika Bílého domu

Trump vybuduje nejlepší jaderný arzenál, kapacita prý zaostáváNOVÉ 1
Svět

Echo24

Kapacita americké jaderné výzbroje zaostává, arzenál USA je třeba vybudovat tak, aby byl „nejlepší ze všech“. Agentuře Reuters to dnes ve Washingtonu řekl prezident USA Donald Trump. Zároveň obvinil Rusko, že rozmisťováním raket s plochou dráhou letu porušuje odzbrojovací smlouvy. Hodlá o tom hovořit s prezidentem Vladimirem Putinem, jakmile se setkají.

Podle amerických médií ruská armáda na svém území tajně rozmístila novou střelu s plochou dráhou letu, a tím porušila odzbrojovací dohodu o zákazu pozemních střel středního doletu. Mluvčí Kremlu před týdnem obvinění označil za „jakousi zcela anonymní zprávu“ a zdůraznil, že Moskva byla a zůstává věrná svým mezinárodním závazkům.

O potřebě rozšíření amerického jaderného arzenálu nový šéf Bílého domu hovořil během volební kampaně i po ní. Po vítězných volbách řekl, že stav jaderné výzbroje USA je třeba výrazně posílit a rozšířit, „dokud svět ohledně jaderných bomb nepřijde k rozumu“.

Trump v rozhovoru pro agenturu Reuters prohlásil, že urychlené rozmístění protiraketového systému v Japonsku a Jižní Koreji je jednou z možností, jak čelit jaderné hrozbě Pchjongjangu. „Hovoří se ale i o mnohém jiném,“ dodal. Čínské rozhodnutí reagovat na raketové testy KLDR zastavením dovozu severokorejského uhlí Trump přivítal, ale dodal, že Peking by na severokorejské vedení měl vyvinout ještě větší tlak.

Čína minulý týden oznámila, že v rámci sankcí OSN uvalených na Pchjongjang za jeho jaderný a raketový program až do konce letošního roku zastavuje veškerý dovoz uhlí ze Severní Koreje, čímž zemi připraví o důležitou část příjmů. Čína je prakticky jediným spojencem KLDR a hlavním poskytovatelem hospodářské pomoci této chudé zemi.