Videa a fotky ze zatmění jsou hitem internetu, boduje zejména Trump bez brýlí

jedinečný astronomický jev

Videa a fotky ze zatmění jsou hitem internetu, boduje zejména Trump bez brýlíNOVÉ
Donald Trump pozoruje zatmění bez brýlí Foto:

Foto: printscreen - video / time.com

1
Svět
Sdílet:

Davy Američanů vybavených dalekohledy, fotoaparáty a speciálními ochrannými brýlemi pozorovaly úplné zatmění Slunce, které bylo poprvé po 99 letech v USA pozorovatelné od pobřeží k pobřeží. Zpravodajské servery hlásily, že Američané kvůli sledování tohoto jedinečného přírodního úkazu zaplnili pás napříč 14 americkými státy, přes které úplné zatmění postupně prošlo. Částečným zatměním Slunce se z balkonu Bílého domu kochal i prezident Donald Trump. Navzdory nebezpečí však alespoň z počátku bez speciálních brýlí.

Úplné zatmění začalo na západě USA poblíž Lincoln City v Oregonu v pondělí v 19:16 SELČ a skončilo na východě země v Jižní Karolíně ve 20:47 SELČ. „Show právě začala, lidi! Jaký to nádherný den!“ řekl ředitel Oregonského muzea vědy a průmyslu Jim Todd davu tisíců diváků v amfiteátru ve městě Salem, když stín Měsíce ukusoval stále větší část slunečního disku.

„Je to jedna z věcí v životě, které musíte zažít,“ citovala agentura AP Hilary O‘Hollarenovou, která se svými dětmi a přáteli cestovala asi 50 kilometrů, aby získala nejlepší místo ke sledování úkazu. Podle agentury AP měla být dnešní nebeská podívaná tím nejsledovanějším a nejfotografovanějším zatměním všech dob.

Zhruba 200 milionů Američanů žije v místech, odkud bylo do pásma úplného zatmění maximálně den jízdy autem. To, že mnozí se vydali sledovat zatmění po vlastní ose, ukázala víkendová hustota dopravy. Například před národním parkem Grand Teton ve Wyomingu, odkud zatmění sledovaly tisíce lidí, se tvořily dlouhé kolony aut.

Úřady ve Wyomingu uvedly, že v sobotu a v neděli zaznamenaly na silnicích o 20 procent více aut, než je pětiletý průměr třetího srpnového víkendu. V tomto státě žije skoro 600.000 lidí, stejný počet návštěvníků se tam ale očekával kvůli dnešnímu zatmění.

Videa ze zatmění dobývají internet. Jedno zajímavé video zachycuje zatmění slunce z letadla.

V Jižní Karolíně se úkazu snažily politické strany využít k regionální předvolební kampani. Republikánská strana rozeslala e-mail s předmětem „Zastiňte demokraty“ a s žádostí o příspěvek 20 dolarů na předvolební kampaň a zahnání demokratů do „temnot“.

V Nashville ve státě Tennessee zamířily už hodiny před zatměním tisícovky lidí do místní zoo, aby kromě zatmění pozorovali i reakce zvířat na vzácný astronomický úkaz. Jedním z nejpopulárnějších míst byla laguna plameňáků, protože tito elegantní ptáci na náhlou tmu reagují obzvlášť hlasitě.

Příležitost pozorovat vzácný jev si nenechal ujít ani Donald Trump, který se na Slunce díval z Trumanova balkonu Bílého domu ve společnosti své manželky Melanie, dcery Ivanky a několika členů kabinetu. Úplné zatmění slunce se však pozorovatelům z Washingtonu nenaskytlo. Měsíc tam Slunce zakrýval jen z 81 procent.

Podle televizních záběrů měli všichni na očích ochranné brýle. Ivanka Trumpová předtím na twitteru zveřejnila selfie fotografii, na níž měla speciální brýle. „Nezapomeňte si nasadit své brýle,“ vyzvala. Americká média přitom upozorňují, že i sám prezident pozoroval zatmění alespoň chvíli bez brýlí.

Kromě současného prezidenta, pozorovali zatmění i jeho republikánští předchůdci. Politická dynastie Bushů sledovala zatmění společně.

Zatmění bedlivě sledovali i vědci, včetně těch z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). A to nejen prostřednictvím teleskopů, ale také z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) nebo s pomocí letadel či stratosférických balonů.

Pás totality byl dnes v USA dlouhý 4200 kilometrů a široký 95 až 110 kilometrů. Nejdéle bylo Slunce zakryto Měsícem na jihu státu Illinois, a to dvě minuty a 44 sekund.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Kontinentální část USA naposledy úplné zatmění zažila v únoru 1979, tehdy ale pás, ze kterého bylo pozorovatelné úplné zakrytí Slunce Měsícem, prošel jen přes několik severních a severozápadních států. Význam tohoto zatmění je proto v médiích snižován. Další úplné zatmění čeká Američany v roce 2024, kdy bude postupovat z jihu na severovýchod země. Úplné zatmění, které bude jako dnes od pobřeží k pobřeží, ve Spojených státech nastane až v srpnu 2045.

Čtěte také: FOTOGALERIE: Dary noční oblohy. Podívejte se na nejkrásnější vesmírné fotky roku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články