Moskevský soud poslal do vězení tři opoziční aktivisty
Obvodní soud v Moskvě poslal do vězení tři aktivisty ruské opozice, kteří se údajně podíleli na násilnostech při demonstracích na moskevském Blatném náměstí v květnu roku 2012. Protesty zaměřené proti návratu Vladimira Putina do funkce ruského prezidenta tehdy vyústil ve střety s policií, při nichž byly desítky osoby zraněny a přes čtyři sta lidí zatčeno.
Alexej Gaskarov, Ilja Guščin a Alexandr Margolin, kterým byly vyměřeny tresty v rozmezí od 2,5 do 3,5 let, se podle soudu aktivně podíleli na násilných útocích proti policistům a masových nepokojích. Čtvrtá obžalovaná Jelena Kochtarjovová svou vinu uznala a od soudu odešla s tříletou podmínkou.
Žaloba pro obviněné žádala 3,5 až čtyři roky vězení. Soud žádné polehčující okolnosti neuznal a policisté se prý při demonstraci žádných protiprávních skutků nedopustili. Verdikt není pravomocný. Advokát odsouzených Sergej Pančenko hned na místě oznámil, že se odvolá k městskému soudu, bude-li nutné hodlá se obrátit také na Evropský soud pro lidská práva.
Vyhlášení rozsudku se chtělo zúčastnit asi 50 zástupců ruské opozice, justiční stráž je ale do soudní síně nepustila. Před soudní budovou policie odklonila dopravu a několik ulic zablokovala. Když padl rozsudek, dav před budovou rozvinul protestní plakát a skandoval "Svobodu!". Podle agentury Interfax policisté několik osob odvedli.
Čtěte také: Ruští disidenti Udalcov a Razvozžajev dostali 4,5 roku vězení
Soud už dříve v jiném procesu odsoudil k několikaletým trestům osm lidí, řada z nich už byla podmínečně propuštěna. Aktivisty Sergeje Udalcova a Leonida Razvozžajeva, které prokuratura označila za hlavní organizátory předloňského protestu, odsoudil v červenci moskevský městský soud zatím nepravomocně ke 4,5 roku vězení. Oba oznámili, že se proti rozsudku odvolají.
Kritici režimu označují celý proces za politický a vykonstruovaný se záměrem přesvědčit veřejnost, že masové demonstrace proti Putinově režimu na přelomu let 2011 a 2012 pořádala hrstka extremistů v žoldu ciziny. Podkladem pro proces se stal snímek Anatomie protestu, který odvysílala prokremelská televize poté, co záběry diskreditující opoziční aktivisty údajně dostala od neznámého dárce.