1 Ukrajinci viní poslance ze zrady

Propůjčit Rusku Krym? Návrh leží u Trumpa

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

S novým „mírovým plánem“, který by měl vyřešit spor mezi Ruskem a Ukrajinou, přišel ukrajinský poslanec Andrej Artěmenko. Navrhuje Rusku propůjčit anektovaný Krym na 50 až 100 let. Plán v lednu konzultoval s Trumpovými poradci a návrh již dorazil i do Bílého domu. Podle ukrajinských vyšetřovatelů Artěmenkovi hrozí obvinění z vlastizrady, informoval list The New York Times.

Boje na východě Ukrajiny trvají již tři roky a nekonečné boje vysilují místní obyvatele. Ukrajinský poslanec Andrej Artěmenko, který se podle The New York Times snaží stylizovat do role ukrajinského Donalda Trumpa, přišel s řešením. Chce Krym Rusku legálně propůjčit – voliči by pak prý měli v referendu rozhodnout, zda to bude na 50 nebo na 100 let.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Odvážný plán odjel Artěmenko představit v lednu do New Yorku, kde o něm jednal osobním právníkem prezidenta Trumpa Michaelem Cohenem a s Felixem Saterem, který je zase spolupracovníkem Trump Organization. Sater má obchodní zájmy v Rusku. Na začátku února donesl Cohen návrh do Bílého domu v zapečetěné obálce.

Podle The New York Times by mír na Krymu znamenal pro Trumpa možnost odstranit sankce vůči Rusku. Doteď byl postoj Trumpovy vlády k Rusku nevyrovnaný. Prezident mluvil o tom, že uvažuje o zrušení sankcí, vzápětí však vláda upřesnila, že to nepůjde, pokud Rusko Krym nevrátí Ukrajině.

Ukrajinští politici jsou Artěmenkovým návrhem pobouřeni. Případem se zabývají i prokurátoři, kteří nyní vyšetřují, zda nedošlo k národní zradě. Artěmenka viní z toho, že návrhem na legitimizaci okupace Krymu se dopustil podvracení státu. Artěmenko uvedl, že ho ruské úřady podpořily, Kreml však odmítl, že by o návrhu cokoli věděl.

Artěmenko považuje vyšetřování ukrajinských úřadů za „politicky motivované“. Ostatní politici nicméně Artěmenkův čin odsuzují. Radikální strana, která je známá populismem a protiruskou orientací, ho dokonce ze svých řad vyloučila. Návrh na legální předání Krymu Rusům, i kdyby jen dočasně, pak pobouřil především krymské Tatary. Jejich zástupce v parlamentu žádal pro Artěmenka zbavení poslanecké imunity a okamžité zatčení.  

Čtěte také: Ukrajinské dilema: kapitulace před Putinem, nebo nezávislost v nedokonalé EU

Trump chce s Ukrajinou a Ruskem vyjednat mír na Donbasu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.