Češi proti plánu rozdělení německé a rakouské obchodní zóny s elektřinou
Mezinárodní obchod s elektřinou
Provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS nesouhlasí s formou rozdělení německé a rakouské obchodní zóny s elektřinou, kterou minulý týden navrhli tamní regulátoři. Výtky proti návrhu má také české ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Vyplývá to ze stanovisek ČEPS a MPO.
Jednotná německo-rakouská obchodní zóna trvá 15 let. České obchodníky s elektřinou může znevýhodňovat tím, že upřednostňuje německé či rakouské účastníky trhu, kteří mají volnost ve výši svého obchodování. Podle ČEPS tato situace nejen nerespektuje přenosové schopnosti sítí uvnitř obou států, ale ani síťová omezení v okolních zemích včetně Česka.
ČR proto usiluje o to, aby byla německo-rakouská obchodní zóna rozdělena. V návrhu, který ČEPS kritizuje, však oba státy od 1. října 2018 pouze stanovují limit pro dlouhodobé kapacity mezi sebou na 4900 megawattů (MW). Například instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.
Podle ČEPS navrhovaná hodnota žádným způsobem nezohledňuje dopady na ostatní země a limit byl stanoven bez koordinace se sousedními státy. Společnost uvedla, že provozovatelé přenosových soustav Česka (ČEPS), Maďarska (MAVIR), Polska (PSE), Slovenska (SEPS) a Rumunska (TRANSELECTRICA) jsou vývojem překvapeny.
„Pro českou přenosovou soustavu to nepředstavuje významnou změnu. Navíc hrozí, že deklarované dočasné řešení se změní v řešení trvalé,“ uvedl Zbyněk Boldiš, člen představenstva ČEPS zodpovědný za energetický obchod a dispečerské řízení.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Výtky k návrhu má i MPO. Mluvčí resortu František Kotrba uvedl, že MPO dohodu německého a rakouského regulátora vnímá jako krok správným směrem, má k ní ale několik výhrad. Ministerstvo podle něj například namítá, že stanovená hodnota neznamená horní limit pro výměny na německo-rakouské hranici. „Neřeší proto problém neplánovaných toků elektřiny, kterým, mimo jiné z důvodu současných neomezených kapacit na německo-rakouském profilu, musí ČR čelit,“ dodal mluvčí.
Česko dlouhodobě trápí především nevyrovnaná výroba elektřiny v německých větrných parcích. Podobným situacím by měly do budoucna zabránit transformátory v rozvodně Hradec u Kadaně. První dva transformátory zde ČEPS zprovoznil v lednu, druhé dva spustí do konce letošního června. Investiční náklady celého projektu by podle dřívějšího vyjádření ČEPS neměly přesáhnout dvě miliardy korun.
Společnost ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden s 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů.