1 Uprchlické kvóty

Kvóty? Litvu opustilo přes 70 % přidělených uprchlíků

, NOVÉ

Témata: , ,

Litvu už opustilo více než 70 procent běženců z Blízkého východu, které země přijala na základě uprchlických kvót. Informoval o tom dnes litevský list Lietuvos žinios. Podle deníku ze země odjelo 230 z 309 uprchlíků, kteří do Litvy přijeli na konci roku 2015. Do konce letošního roku má přitom do země přijet dalších 796 běženců.

Litva se zavázala přijmout na základě uprchlických kvót 1105 lidí ze Sýrie, Iráku a Egyptu. „Budeme se snažit naši kvótu splnit,“ řekl litevský ministr vnitra Eimutis Misiunas. Zároveň vyjádřil naději, že v případě potřeby Evropská unie prodlouží lhůtu, do kdy má Vilnius uprchlíky přijmout.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Běženci, kteří přijedou do Litvy, stráví tři měsíce v integračním centru, kde se učí litevštinu a získávají o zemi informace potřebné pro adaptaci. Následně mohou žít v Litvě, zároveň však mají na území EU právo svobodně se pohybovat.

Litva se rozhodla běžence dobrovolně přijmout, s mechanismem povinných a stálých uprchlických kvót však nesouhlasí. Podle litevské prezidentky Dalie Grybauskaitéové se kvótami problém uprchlíků nevyřeší.

Čtěte také: Komise znovu hrozí. Náš přístup ke kvótám se nemění, říká Chovanec

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.