„Panna Marie neřídí telegrafickou stanici,“ říká papež o poutním místě

Papež zpochybnil poutní místo

„Panna Marie neřídí telegrafickou stanici,“ říká papež o poutním místěNOVÉ
Papež František Foto:

Foto: Shutterstock.com

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Papež František znovu vyjádřil pochybnosti, že se Panna Marie v bosenském městě Medjugorje zjevila. „Tato údajná zjevení nemají velkou hodnotu, ale sděluji tím jenom svůj osobní názor,“ řekl před dvěma týdny František. Bosenské poutní městečko se však brání, Panna Maria se několika vybraným lidem údajně pravidelně v určitou hodinu zjevuje. Některým lidem prý pobyt v Medjugorji vyléčil i rakovinu.

Ve městě Medjugorje na hranicích Bosny a Chorvatska čtyři dívky a dva chlapci údajně v červnu 1981 viděli Pannu Marii. Nyní se denně zjevuje třem z nich a dalším třem jednou za rok. Označují se za vizionáře a šíří poselství od Panny Marie.

V rozhovoru pro místní tisk jedna z nich, dvaapadesátiletá Vicka Ivankovičová zjevení, k nimž dochází denně v 18:40, popsala: „Před jejím příchodem se třikrát zjeví světlo. Je to znamení, že přichází. Je oděna do šedých šatů, má bílý závoj, hvězdnou korunu, modré oči, černé vlasy a růžové líce. Zjevuje se na šedém obláčku, nedotýká se země,“ uvedla. Dvaapadesátiletá Mirjana Dragičevičová vypověděla 2. března o posledním poselství: „Panna Marie v něm doporučuje lidem, aby žili v lásce podle slov Syna, aby svět byl jiný.“

To však papež opakovaně zpochybňuje. „Bohorodička není pošťačka, aby každý den nosila vzkazy,“ prohlásil v minulosti František. Papež Jan Pavel II. byl k Medjugorje vstřícný, papež Benedikt XVI. se k němu nevyjadřoval. Pověřil ale komisi sestavenou z teologů a biskupů, aby situaci posoudili. Jejich závěr nebyl zveřejněn, ale František vyjádření komise dostal v roce 2014.

„Zpráva vyjadřuje pochybnosti. Já jsem ještě skeptičtější. Dávám přednost madoně jako naší matce, ne madoně, která řídí telegrafickou stanici a každý den zasílá vzkazy v danou hodinu. To není Ježíšova matka,“ sdělil František a dodal, „kdo by si mohl myslet, že by Panna Marie řekla: přijďte zítra v tolik a tolik hodin a já sdělím své poselství tomu a tomu vizionáři?“ Bez ohledu na svou skepsi František však uznal, že někteří z těch, kdo doputují do Medjugorje, zakusí duchovní zážitek a „setkání s bohem, jež změní jejich životy“.

Vyléčená rakovina

Podle několika lidí nemá papež pravdu, Belgičance Danielle Pittau prý toto místo zachránilo život. „Neustále ve mně stoupalo jakési teplo, až se zastavilo tady,“ říká a ukazuje si na břicho. „Když mi někdo říká, že se v Medjugorje nic nestalo, odpovím mu, aby sem přišel a vyzkoušel si to. Vím ve svém srdci, že je tomu tak,“ říká dvaasedmdesátiletá Belgičanka, která trpěla rakovinou. Poprvé sem přijela před 11 lety po operaci nádoru močového měchýře. Lékaři jí nedávali mnoho naděje.

Podle polského arcibiskupa Henryka Hosera, kterého do Medjugorje v únoru Vatikán vyslal, toto místo ročně navštíví 2,5 milionu poutníků. Městečko s 2300 obyvateli, především katolickými Chorvaty, buduje svou prosperitu právě na těchto zázracích. Počet poutníků však začíná klesat, přičítá se to kromě jiného i kritickému postoji současného papeže. „Mnozí považují toto místo za výjimečné a budou tam dál přicházet. Papež to nakonec bude muset akceptovat,“ myslí si však šestačtyřicetiletá Polka Julita Buzeková.

Medjugorje, ukryté mezi pahorky, je plné poutníků zastavujících se na prostranství před kostelem svatého apoštola Jakuba se dvěma zvonicemi nebo nakupujících v obchodech se suvenýry, které sousedí s penziony, hotely a restauracemi. Bohatství, které městečku takto plyne, je těžké odhadnout. Majitelé ubytovacích zařízení jsou podezíráni, že nehlásí plný počet hostů, aby se tak vyhnuli placení daní. Podle místního tisku turisté zvláště vyhledávají penzion patřící jedné z vizionářek.

„Z náboženského hlediska je Medjugorje velmi úrodnou půdou,“ prohlásil arcibiskup Hoser a dodal, že lokalita, kterou spravují františkáni, je v souladu s „novou evangelizací“. Ratko Perić, biskup z Mostaru, si nebere servítky. „Nejde o autentická zjevení Panny Marie,“ říká a ironicky dodává, že by tak od června 1981 došlo k celkem 47 000 zjevením.

Čtěte také: Papež přijal Trumpa ve Vatikánu. Znalci mluví o chladném přijetí

Papež svatořečil pasáčky, jimž se prý zjevila Panna Marie

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články