Zeman poslal služební zákon Ústavnímu soudu
Návrh na zrušení
Prezident Miloš Zeman předložil dnes Ústavnímu soudu návrh na zrušení zákona o státní službě. Návrh na zrušení celku, nebo částí zákona, na němž Zemanovi vadilo například ustanovení o takzvaných politických náměstcích, je odůvodněn procedurou přijetí i konkrétními ustanoveními zákona. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
Zeman na začátku října novelu služebního zákona vetoval. Sněmovna však jeho veto přehlasovala. Proti vetu se postavila koaliční ČSSD, hnutí ANO i KDU-ČSL, ale také opoziční TOP 09 a ODS. Za prezidenta, který odmítá politické náměstky na ministerstvech, se postavil jen Úsvit přímé demokracie.
Na podobě zákona se po dlouhých neshodách dohodla koalice s pravicovou opozicí. Normu poté schválila Sněmovna a následně Senát. Zeman nejvíce kritizoval zřízení funkce takzvaných politických náměstků. Nebudou podle něj mít na ministerstvu co na práci, protože nebudou mít na starosti žádnou konkrétní agendu. Navíc prý budou zátěží pro státní rozpočet.
Služební zákon České republice dlouhodobě scházel. Evropská komise hrozila Česku, že se bez jeho schválení ztratí přístup k zhruba 600 miliardám korun, které bude moci získat v letech 2014 až 2020 z unijních fondů. Původní návrh služebního zákona už v roce 2002 prosadila tehdejší vláda Miloše Zemana. Většina z něj ale nikdy nevstoupila do praxe. Nově bude v čele státní správy stát tajemník na ministerstvu vnitra a státní tajemníci na jednotlivých úřadech. Úředníkům norma přinese vyšší stabilitu ve funkci, zároveň ale také povinnost nové zkoušky.