Problém s názvem Czechia? Prý příliš připomíná Hitlera
MORAVANÉ MAJÍ STRACH
Rozhodnutí Bohuslava Sobotky podporovat v cizině označení Czechia pro Českou republiku vyvolalo bouřlivé ohlasy. Lidé především v internetových diskusích a na sociálních sítích dokázali, že se zavedení „Czechie“ rozhodně nezamlouvá všem. Hlasitě se proti němu staví například zastánci Moravy, kteří se bojí, že kratší název zamlží jejich existenci v zemi. Objevily se rovněž názory, že Czechia by připomínala německé hanlivé označení Tschechei, které používal Adolf Hitler.
Občanská iniciativa Česko/Czechia, která se dlouhodobě zasazuje o rozšíření jednoslovného označení Czechia pro Českou republiku, o víkendu zveřejnila otevřený dopis, kde vyzývá lidi k otevřenosti vůči novému názvu a zároveň uvádí nejčastější mýty, které se objevují mezi kritiky „Czechie“. Mezi nimi bývají kromě odpůrců Adolfa Hitlera zastoupeni například moravští a slezští patrioti.
Ti mnohdy argumentují tím, že Czechia podle nich znamená to samé, co Bohemia – tedy označení pouze pro historické území Čech, nikoli pro Moravu a Slezsko. Občanská iniciativa Česko/Czechia však na svých webových stránkách uvádí, že slovo Czechia do sebe zahrnuje všechna území, jež historicky patří k Českým zemím. Kromě samotných Čech tak označuje i Moravu a českou část Slezska.
Iniciativa zde podotýká, že pokud Moravany a Slezany diskriminuje Czechia, musí je automaticky diskriminovat i současný politický název Česká republika. „Adjektivum český (-á,-é) totiž může být odvozeno jak od Čech, tak od Česka, zatímco substantivum Česko/Czechia jednoznačně vystihuje území našeho státu, území, kde se mluví (převážně) česky/Czech,“ uvádí zástupci iniciativy na uklidnění nespokojených Moravanů a Slezanů.
Připomíná Czechia Hitlera?
Mezi další argumenty, které jsou oblíbené mezi odpůrci jednoslovného označení, potom patří i to, že „Czechia“ se prý příliš podobá německému „Tschechei“. Toto jméno podle kritiků vymyslel Adolf Hitler jako hanlivé označení pro území Čech. Iniciativa zde poukazuje jednak na to, že samotné „Tschechei“ je starší než Hitler i celý jeho národní socialismus a jednak na to, že obě slova se vyslovují jinak („čekija“ x „čechaj“). Zástupci iniciativy zde rovněž poukazují na to, že podobným způsobem Němci přijali označení například pro Slovensko – Slowakei.
Kritici jednoslovného názvu rovněž poukazují na to, že „Czechia“ se až příliš podobá anglickému označení pro Čečensko (Chechnya, Chechenia). I to však podle iniciativy, která o zavedení jednoslovného názvu usiluje, nepředstavuje pádný důvod. Upozorňují na to, že případná záměna je podle nich spíše zásluhou nedostatečných zeměpisných znalostí než případné podobnosti obou názvů.
V této souvislosti připomínají například to, že ani současný oficiální název Česká republika neuchránil Čechy před zlobou prostých Američanů, kteří po bombových útocích v Bostonu, kdy dva Čečenci zaútočili během tamějšího maratonu, chtěli Prahu srovnat se zemí. Iniciativa zde zároveň podotýká, že existují i jiné dvojice zemí, jejichž názvy jsou si v angličtině podobné nebo dokonce úplně stejné. Jako zářný příklad lze uvést název „Georgia“, který v angličtině představuje jednak kavkazskou Gruzii a jednak stát na východním pobřeží USA.
Úplný seznam nejčastějších mýtů, které se objevují v souvislosti se zavedením jednoslovného názvu „Czechia“ a jejich řádných vysvětlení, lze nalézt na internetových stránkách Občanské iniciativy Česko/Czechia.
Politikům Czechia nevadí
Zvýšený zájem o jednoslovné označení, které by v některých případech zastoupilo oficiální název Česká republika se objevil v posledních dnech poté, co se k zavedení tohoto označení kladně vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka. Šéf ČSSD se tak zařadil po bok zejména prezidenta Miloše Zemana, který název „Czechia“ dlouhodobě propaguje během svých zahraničních návštěv.
Ministerstvo zahraničí si kvůli zavedení nového názvu nechalo vypracovat odborné posudky, například u Ústavu pro jazyk český, které mu pomůžou s rozhodováním. Podle serveru Aktuálně.cz tyto posudky dopadly kladně a je proto možné, že v budoucnu budou mít čeští sportovci na dresech napsané právě „Czechia“ místo současného „Czech Republic“.
„Občanská iniciativa Česko / Czechia“ („The „Civic initiative Czechia“) byla založena v Brně v říjnu 1997 jako sdružení, jehož úkolem je šíření, insitucionalizace a praktická adopce jednoslovného názvu názvu českého státu jak v mateřském jazyce, tak anglickém, coby nejužívanějším a zároveň hlavním diplomatickém jazyce současnosti, který je v rozporu s doporučením Ministerstva zahraničí z roku 1993 dlouhodobě ignorován ze strany oficiálních institucí České republiky.