Už se nevracej, vzkazují diváci Schwarzeneggerovi
Soumrak kariéry
Kariéra Arnolda Schwarzeneggera ve filmu i v politice je spojená s variacemi hlášky „Vrátím se“. Dnes ji diváci berou spíš jako výhrůžku než jako důvod k radosti. Alespoň tomu nasvědčují finanční výsledky posledních filmů s bývalou akční hvězdou.
Konečná, Plán útěku, Sabotáž. Poslední Schwarzeneggerovy filmy si o "to" říkaly v podstatě už v názvech, hodí se víc k propadákům než k hitům. V Konečné se loni slavný svalovec vracel v hlavní roli po deseti letech od třetího Terminátora, slabé tržby 6,3 milionu dolarů za první víkend v severoamerických kinech tehdy naznačily, že těžko může být hůř.
A nyní je tu akční thriller Sabotáž (odtud je i úvodní fotografie). O víkendu debutoval v USA s tržbami 5,3 milionu dolarů, což je nejslabší otvírák Schwarzeneggerovy kariéry. Rozpočet včetně výdajů na reklamu byl přibližně desetkrát větší, takže se snímek na americké půdě nezaplatí a spoléhat se bude na mezinárodní trh. Příběh nesmlouvavého protidrogového komanda, jehož velitelem je právě "Arnie", ale například do českých kin vůbec nepůjde.
Pozitivní by bylo, kdyby comeback vzbudil alespoň kladné ohlasy kritiky nebo diváků, ale ani tady se útěcha nenajde. Návrat bývalého kulturisty a guvernéra k filmu vyvolává dvě reakce: 1. Respekt k muži, jenž má zkrátka a dobře důchodový věk 66 let. Už to sice není ten vyrýsovaný, žulový Arnold z dob Barbara Conana nebo Predátora, ale zatímco jeho vrstevníci často manipulují maximálně s teploměrem, on si do podpaží stále strká samopaly. 2. Nezájem o výsledné filmy.
Film Konečná celosvětově utržil 48 milionů dolarů při nákladech 45 milionů dolarů (bez reklamní kampaně), z tržeb si přitom kina nechávají přibližně polovinu. Diváci mimo Spojené státy tenkrát zařídili dvě třetiny tržeb.
Plán útěku měl v hlavních rolích Schwarzeneggera i Sylvestera Stalloneho, což by o takových 25 let dřív byl arzenál pro testosteronový hit, ale v roce 2013 z toho bylo "pouze" 137 milionů dolarů při rozpočtu 70 milionů dolarů. Když se k tržbám připočítá prodej zahraničních nebo televizních práv a pár kusů Blu-ray a DVD nosičů, film se alespoň zaplatil, byť studiu žádné velké peníze nepřinesl. I tady panoval výrazný rozdíl mezi tržbami doma a venku: 25 milionů dolarů proti 112 milionům dolarů.
Relikt z mládí rodičů
Cílovou skupinou Hollywoodu jsou lidé mezi patnácti a dvaceti lety, ale pro ty je Schwarzenegger spíše reliktem z mládí jejich rodičů. Schwarzeneggerův ústup ze slávy se tak symbolicky protínal s vzestupem jeho nástupce Dwaynea Johnsona, jenž byl loni podle amerického magazínu Forbes nejvýdělečnějším hercem - filmy, v nichž bývalý wrestler s přezdívkou The Rock (Skála) účinkoval, dohromady utržily 1,3 miliardy dolarů.
Arnold Schwarzenegger se chce v Hollywoodu udržet, uchýlí se proto k několika pokračováním: objeví se ve třetím dílu Postradatelných, spojený je s pátým dílem Terminátora i dalším filmem o Barbaru Conanovi, chystají se Trojčata (pokračování Dvojčat s Dannym DeVitem).
V hororovém dramatu Maggie plánovaném na letošní rok ztvární farmáře, jehož šestnáctiletá dcera se pozvolna, ale jistě proměňuje v zombie. Film nemá být metaforou Arnoldovy kariéry.