Potomci českého architekta ‚Atomového dómu‘ obdrží fragmenty stavby
NETRADIČNÍ DAR
Studenti z univerzity v japonské Hirošimě chtějí darovat fragmenty „Atomového dómu“ potomkům českého architekta Jana Letzela. Úlomky z domu, který se stal symbolem ničivosti jaderných zbraní, studenti našli v přilehlé řece. Do České republiky se podle serveru The Japan Times i s netradičním darem chystají přijet v polovině září.
Tým z hirošimské univerzity strávil několik let hledáním úlomků z domů, které přežily ničivý výbuch americké atomové bomby z konce druhé světové války. Jejich cílem bylo poukázat na hrůzy, jež může způsobit výbuch jaderné zbraně nad obydlenou oblastí.
Mezi fragmenty poničených budov, které se studentům podařilo najít, byly i úlomky z takzvaného „Atomového dómu“. Tuto ikonickou stavbu, která se později stala památníkem atomového útoku na Hirošimu, vyprojektoval český architekt Jan Letzel. Tým studentů z Japonska se nyní podle serveru The Japan Times chystá přijet do České republiky a darovat některé fragmenty dómu potomkům architekta Letzela.
Stavba, které se dnes říká „Atomový dóm“ (a také Hirošimský památník míru), byla dokončena v roce 1915. Během předválečné historie několikrát změnila svůj název, až byla v roce 1933 pojmenována jako „Hirošimský prefekturální palác pro podporu průmyslu“.
Budova jako jedna z mála v centru města výbuch alespoň zčásti ustála a její torzo se později stalo symbolem ničivosti jaderných zbraní. Pozůstatky budovy jsou rovněž od roku 1996 zařazeny na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Američané shodili atomovou bombu přezdívanou Little Boy (Chlapeček) na Hirošimu v ranních hodinách 6. srpna 1945. Revoluční zbraň nad město dopravil strategický bombardér B-29 v doprovodu dvou dalších strojů stejného typu. Druhou bombu přezdívanou Fat Man (Tlouštík) Američané shodili o tři dny později na japonské město Nagasaki. Následná kapitulace Japonka, které v srpnu 1945 napadl i Sovětský svaz, tak s definitivní platností ukončila druhou světovou válku. Během výbuchu a na následky nemocí z ozáření zemřely v Hirošimě desetitisíce lidí.