‚Hobití barák v barokní Praze.‘ Jak se líbí Prastánek?

Součást výstavy Františka Skály

‚Hobití barák v barokní Praze.‘ Jak se líbí Prastánek?NOVÉ
Šest metrů vysoké dílo výtvarníka Františka Skály Foto:

FOTO: Nella Šimkovská

4
Panorama
Echo24
Sdílet:

Pražské Malostranské náměstí už dva týdny zdobí neobvyklý stánek s občerstvením. Šest metrů vysoký dřevěný Prastánek vytvořil výtvarník František Skála z 300 let starého dubového kmene. Vystaven zde bude až do 3. září.  

„Prastánek přináší do turistické plantáže Malé Strany zdivočelou přírodu a zplanělou architekturu. Odkazuje k jiným než pragmatickým hodnotám,“ řekl o díle výtvarník František Skála, který více než šest metrů vysokou instalaci zpracoval. Stejně jako většinu svých prací i Prastánek Skála vytvořil z nalezeného materiálu. V tomto případě jde o 300 let starý dubový kmen doplněný malým domečkem. 

Změnu na Malostranském náměstí pozitivně hodnotí prodavačka Prastánku i návštěvníci. „Reakce jsou super. Lidé říkají, že to sem zapadá a je zde alespoň umělecké dílo,“ uvedla pro Echo24 prodavačka v Prastánku. Návštěvníci si zde mohou koupit například pivo Prazdroj nebo kofolu za čtyřicet korun nebo třeba prapárek. Zdarma si zde můžete nalít pitnou vodu. Kromě občerstvení si je ale možné zakoupit i katalogy ke Skálově výstavě nebo jeho pohlednice.

Na sociálních sítích se však Prastánek nedočkal jen pozitivních ohlasů. „Chybí tomu ještě kuří noha a může se tam natáčet druhý díl Mrazíka,“ komentuje uživatel na Facebooku. „Hobití barák v barokním centru Prahy,“ uvedl další. Podle Kryštofa Pavelky to zase vypadá, že „Vochomůrka s Křemílkem zahájili operaci Ocuppy Malá Strana“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Prastánek je součástí Skálovy výstavy Jízdárna, kterou Národní galerie v Praze pořádá v nedaleké Valdštejnské jízdárně. Tato netradiční socha ve veřejném prostoru se zároveň stane součástí letošního ročníku festivalu Sculpture Line. Prastánek bude stát na Malostranském náměstí až do 3. září, potom se přesune na jiné místo v Praze.

František Skála patří k nejvýraznějším postavám českého umění posledních třiceti let. Je malířem, sochařem, ilustrátorem dětských knih, hudebník a tanečník. Jeho tvorba je nezávislá na dobových trendech a vyznačuje se dlouhodobou kontinuitou témat, postupů i osobních postojů. V roce 2010 obdržel cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění.

Čtěte také:Po*rané umění, skončím na pracáku, napsal do diplomky. Vedoucí ji chválí

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články