Bude to nevratná životní volba, hrozí Cameron. Podpůrci brexitu zaspali

Referendum o setrvání v EU

Bude to nevratná životní volba, hrozí Cameron. Podpůrci brexitu zaspaliNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Jen tři dny uplynuly od vraždy poslankyně Jo Coxové a zastánci unie se znovu vrhli do kampaně a to s nebývalou silou a cílem zvrátit názory Britů na svou stranu. Nadcházející referendum o budoucnosti Británie v Evropské unii bude životní volbou, po které již nebude možné změnit názor, vzkázal například britským voličům premiér David Cameron. Ministr financí George Osborne varoval, že brexit by poškodil britskou ekonomiku zřejmě víc, než udávají dosavadní vládní odhady.

Naproti tomu stoupenci brexitu se ocitli v defenzivě. Podle lídra protievropské strany UKIP Nigela Farage by úspěch kampaně za odchod Británie z EU mohla ohrozit právě čtvrteční vražda Coxové.

„Pokud se rozhodneme odejít z EU, tak odejdeme, a to se všemi následky, které dopadnou na každého v Británii. Pokud se rozhodneme odejít a když se to brzy ukáže jako velká chyba, nebude už možné změnit názor,“ varoval Cameron v nedělníku The Sunday Telegraph.

Premiér v článku uznává, že Evropská unie není bezchybná. Zároveň ale členství v EU symbolizuje základy „britskosti“, jakými jsou nejen soucit či zúčastněnost, ale i skeptický náhled. Premiér se rovněž pokusil vyvrátit tvrzení odpůrců EU, že referendum bude hlasováním za demokracii.

Podle něj je plebiscit vrcholem demokracie, kterou představovala zavražděná poslankyně Jo Coxová. Ta podporovala setrvání Británie v EU. Odpůrci i zastánci brexitu na chvilku zastavili své kampaně, znovu je nastartovali dnes. V tuto chvíli mírně ztrácejí podporovatelé odchodu z Evropské unie.

Farage: Po vraždě Coxové jsme ztratili iniciativu

Právě vražda labouristické političky, která usilovala o setrvání Británie v EU, by podle předsedy protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage mohla zhatit úspěch kampaně za brexit.

Vrah Coxové byl podle něj člověk s vážnými psychickými problémy, a není proto důvod, aby lidé na základě jeho činu měnili názor na EU. „Myslím, že jsme před touto strašnou tragédií udávali kurz,“ řekl. „Když se rozhodnete jít proti establishmentu, pak musíte mít iniciativu – tu jsme nyní ztratili. Nevím, co se stane v nadcházejících třech nebo čtyřech dnech, ale ti, kteří se rozhodli pro odchod, tak podle mě půjdou hlasovat,“ dodal.

Čtěte také: Brexit: Vražda Coxové mění poměry mezi zastánci a odpůrci EU

Farageovým obavám dává za pravdu i první průzkum veřejného mínění provedený po vraždě poslankyně, podle nějž mají navrch zastánci setrvání Británie v EU. Podpořilo by jej 45 procent dotázaných, pro odchod by bylo 42 procent. V předchozím průzkumu stejné agentury z doby před vraždou byl přitom poměr sil přesně opačný.

V Británii dnes po třídenním přerušení pokračovala kampaň před referendem. K hlasování pro setrvání Británie v EU s poukazem na nebezpečí vysokých hospodářských škod vyzval ministr financí Osborne. „Ústřední odhad je, že náš hrubý domácí produkt bude o pět až šest procent nižší. Osobně si myslím, že to může být mnohem horší,“ řekl ministr. Lidé podle něj už nyní kvůli nejistotě odkládají investice. „To je příchuť toho, co bude následovat,“ dodal.

Za setrvání Británie v EU je i Maďarsko

Maďarský premiér Viktor Orbán, který je považován za jednoho z nejvíce euroskeptických představitelů členských zemí Evropské unie, se chystá v britském tisku obrátit na obyvatele Británie, aby hlasovali pro setrvání v EU. Oznámil to Orbánův tiskový mluvčí Zoltán Kovács. Britové budou o setrvání v osmadvacítce hlasovat ve čtvrtek.

„I když jsme často z mnoha stran osočováni z protiunijních postojů, tak toto je důkaz, že Maďarsko je oddáno Evropské unii,“ řekl Kovács. Agentura Reuters v této souvislosti připomněla, že Orbán a jeho vláda se dostali s EU do konfliktu opakovaně, především kvůli kontroverzním politickým, soudním či mediálním reformám v Maďarsku.

V Británii podle Kovácse pracuje až 300.000 Maďarů. Právě imigrace je jedním z nejvíce diskutovaných témat během kampaně v Británii, odpůrci EU totiž nahlížejí na přistěhovalectví z jiných členských států unie jako na problematické, neboť podle nich příliš zatěžuje britský sociální systém. Zastánci EU takový názor odmítají a tvrdí, že unijní přistěhovalci jsou pro Británii naopak finančním přínosem.

Babiš: Pro Česko je důležité Německo

Český ministr financí Andrej Babiš neočekává zásadní vliv případného brexitu na českou ekonomiku. Pro Česko je důležité Německo, kterému se vede skvěle, řekl dnes Babiš v České televizi.

Podle lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna by ale brexit mohl ve zbytku EU vyvolat dominový efekt, především pak v její východní části. Jako příklad uvedl Polsko. Cameronovo rozhodnutí vypsat referendum označil za chybu. Případný brexit by podle ministra ale neměl znamenat odklon Evropy od integrace. „Ne méně, ale více Evropy,“ žádá Asselborn.

Čtěte také: Brexit a trest

Čtěte také: Kvůli brexitu postřelili a pobodali poslankyni. Zemřela v nemocnici

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články