První svobodné volby v Barmě vyhrála strana Su Ťij
Po desetiletích vlády junty
Vítězem nedělních voleb v Barmě je podle očekávání opoziční Národní liga pro demokracii (NLD), v jejímž čele stojí dlouho vězněná nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Podle prvních výsledků zveřejněných zatím jen mluvčím NLD získala liga více než 70 procent parlamentních křesel, což by jí stačilo k sestavení vlády. Vládnoucí Strana svazové soudržnosti a rozvoje (USDP) už uznala porážku a její vedení oznámilo, že výsledek hlasování přijímá.
Nedělní volby byly prvním svobodným hlasováním po desetiletích vlády vojenské junty. Armáda má ale předem zajištěnu čtvrtinu parlamentních křesel, a aby mohla NLD sestavit kabinet, musí získat v 664členném dvoukomorovém parlamentu aspoň 67 procent volených křesel.
Volební komise zatím oznámila pouze to, že Národní liga pro demokracii vyhrála v 15 ze 16 doposud sečtených volebních obvodů. Jde o obvody z největšího města země Rangúnu.
První výsledky volební komise potvrzují dřívější prohlášení mluvčího NLD, podle něhož v hustě obydlených centrálních oblastech země podpořilo hlavní opoziční stranu více než 90 procent voličů. Ve státech obývaných etnickými menšinami měla prý strana padesáti až sedmdesátiprocentní podporu.
Usmívající se 70letá vůdkyně opozice Su Ťij, která byla za vlády vojenské junty 15 let držena v domácím vězení, vystoupila s krátkým projevem z balkonu sídla NLD v Rangúnu. Stoupence strany vyzvala, aby byli trpěliví, počkali na oficiální výsledky a neprovokovali poražené soupeře.
„Prohráli jsme a musíme zjistit proč. Výsledek ale bez výhrad přijímáme, i když konečný výsledek ještě přesně neznáme,“ řekl Tchei U z doposud vládnoucí Strany svazové soudržnosti a rozvoje, kterou vytvořila bývalá junta a v jejímž čele stojí armádní představitelé ve výslužbě.
Čtěte také: Barma přes růžové brýle?
Přestože první výsledky nasvědčují tomu, že USDP utrpěla drtivou porážku, Barmě stále hrozí období nejistoty. Su Ťij se bude muset dělit o moc se stále dominantní armádou, která má zajištěny klíčové ministerské funkce, podle ústavy může za určitých okolností převzít moc a ovládá i významné hospodářské firmy.
Su Ťij se navíc se nemůže stát prezidentkou země. Barmská ústava totiž zakazuje kandidátům, jejichž rodinní příslušníci mají cizí občanství, ucházet se o prezidentskou funkci. Oba synové Su Ťij jsou britskými občany, stejně jako byl její zesnulý manžel. Hlavu státu bude volit nový parlament.
Trojici prezidentských kandidátů nominují po oznámení konečných oficiálních výsledků obě komory parlamentu a armáda, a jednoho z nich následně zvolí. Poražená dvojice se stane viceprezidenty.
Národní liga pro demokracii vyhrála volby již v roce 1990, junta ale její vítězství neuznala. Další hlasování v roce 2010 NLD bojkotovala, protože množství jejích nejvýznamnějších členů nesmělo kandidovat. V doplňovacích volbách do parlamentu, které se konaly v roce 2012, po ukončení vojenské vlády, ale již NLD získala 43 ze 45 mandátů, které byly ve hře. Jedno z míst v parlamentu obsadila také Su Ťij.