1 Korunové dluhopisy

Sobotka přitvrdil. „Do pondělí vysvětlete dluhopisy,“ vyzval Babiše

, AKTUALIZUJEME

Témata: , , , ,

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzval ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby do pondělí předložil informace o tom, jak daňová správa postupovala při prošetřování podezřelých emisí korunových dluhopisů. Poslanci již před časem vyzvali Babiše, aby do konce dubna vysvětlil korunové dluhopisy Agrofertu.

„Očekávám, že ministr financí Andrej Babiš nejpozději na pondělním zasedání vlády předloží podrobnou informaci o tom, jak postupovala daňová správa od roku 2012, jakým způsobem prověřila všechny tyto podezřelé emise, jaké jsou výsledky těchto prověrek,“ vyzval na páteční tiskové konferenci premiér Sobotka Babiše.

Podle Sobotky se Babiš ocitl ve střetu zájmů, když koupil korunové dluhopisy Agrofertu, a daňová správa podle premiéra selhala. „Máme vážné podezření, že daňová správa nekoná, nezačala konat včas a máme podezření, že tady není měřeno všem stejným metrem,“ doplnil Sobotka. „Není možné, aby se daňová správa zaměřovala na malé drobné podnikatele, aby se zaměřovala na zaměstnance a obcházela v tichosti velké firmy, miliardáře, bohaté lidi. My jsme přesvědčeni o tom, že daňové zákony tady musí platit pro každého,“ doplnil Sobotka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Chceme daňovou správu vyzvat, aby poskytla občanům jasné, srozumitelné a pokud možno konkrétní informace o tom, jak přistupovala a přistupuje k podezřelým emisím korunových dluhopisů z roku 2012,“ vyzval ji proto Sobotka.

Podle premiéra totiž úřad nekoná a jen mlčky přihlíží. „Potřebujeme jasné doklady toho, že daňová správa koná, že zde neopomíjí možnost stíhat, prověřovat, kontrolovat operace, které jsou velmi podezřelé a na jejichž základě tento stát mohl být okrádán a obírán na daních, nikoli v desítkách, ale ve stovkách milionů korun,“ dodal premiér.

Kromě Andreje Babiše totiž podezření ze zneužití míří i na Radima Jančuru, který před lety tímto způsobem výhodně získal korunové dluhopisy své společnosti Student Agency. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) přistoupili sociální demokraté k výzvě mířenou na daňovou správu proto, že zde panuje obava, že budou případné daňové úniky v červnu či červenci promlčeny z prodlení.

Na kauzu nejasností kolem nákupu dluhopisů Agrofertu v hodnotě 1,5 miliardy korun, který tehdy Babiš vlastnil, a jeho osobních financí upozornil jako první Týdeník Echo. Babiš se bránil tím, že mu zákon umožnil tímto způsobem využít korunové dluhopisy. A na vládě pak prosadil návrh na zdanění výnosů z korunových dluhopisů. Sobotka však vyjádřil pochybnost, zda Sněmovna do konce volebního období stihne návrh projednat. 

Čtěte také: Kalousek: Babiš je podvodník. S dluhopisy zneužil právo

Vláda schválila zdanění korunových dluhopisů. Podle Sobotky pozdě

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.