Syrští povstalci prý chtějí Izraeli vrátit ostatky superšpiona Kohena

Syrští povstalci prý chtějí Izraeli vrátit ostatky superšpiona KohenaNOVÉ
Oběšené tělo Eliho Kohena bezprostředně po popravě v Damašku. Foto: Foto: Wikimedia Commons
Svět

SLAVNÝ AGENT MOSADU

vb Echo24

Syrští rebelové podle neoficiálních zpráv nabídli Izraeli, že mu vrátí ostatky známého agenta Mosadu Eliho Kohena. Ten v 60. letech infiltroval syrský režim a vystoupal až do nejvyšších pater tamního politického a vojenského života. Jeho informace pomohly Izraeli vyhrát v šestidenní válce. Na síti se zároveň objevilo video, které zachycuje Kohenovo oběšené tělo po jeho popravě z roku 1965.

Zprávu o možnosti návratu Kohenových ostatků zveřejnila libanonská televizní stanice LBCI. Stanice podle listu The Times of Israel nicméně nespecifikovala, která skupina z nejednotné syrské opozice s návrhem přišla, ani za jakých okolností by mělo předání ostatků proběhnout.

Agent Mosadu Eli Kohen je v Izraeli považován za národního hrdinu. Syrská nejvyšší místa infiltroval v 60. letech pod falešnou identitou Kamala Amina Sabeta, podařilo se mu navázat styky s řadou nejvyšších představitelů země. O jeho významu svědčí například to, že se mu – coby špionovi – podařilo stát se poradcem na syrském ministerstvu obrany.

Jeho poznatky měly takovou cenu, že Izraeli pomohly vyhrát v šestidenní válce, kdy byla země napadena Egyptem, Sýrií a Jordánskem. Například se traduje, že Syřanům doporučil, aby kolem palebných postavení svých děl na Golanských výšinách vysázeli eukalypty. Stromy měly arabská děla ochránit, ve skutečnosti však posloužily jako orientační bod pro izraelská letadla, říká se.

Vzhledem k tomu, že Kohen je v Izraeli vnímán skoro až mýticky, je ovšem těžké určit, nakolik jsou jeho jednotlivé zásluhy relevantní, pokud se vůbec zakládají na pravdě. Například jeho informace o postavení syrských jednotek na Golanech podle některých expertů mohl docela dobře nahradit letecký průzkum oblasti.

Poprava v přímém přenosu

Kohen byl nakonec v každém případě v roce 1965 syrským režimem odhalen, odsouzen coby špion a následně popraven oběšením. Poprava se konala v Damašku na náměstí Mučedníků a přihlíželo jí na deset tisíc lidí. Zároveň ji v přímém televizním přenosu sledovala řada lidí v ostatních arabských zemích. Poté přes něj byla přehozena látka s antisionistickými nápisy a jeho tělo bylo na šibenici ponecháno ještě dalších šest hodin. Později byl sundán a pohřben na neznámém místě.

S popravou ostatně souvisí i video, které se objevilo na síti v souvislosti se zprávami o případném návratu Kohenových ostatků. Podle The Times of Israel černobílý záznam zveřejněný na povstaleckých stránkách zachycuje spouštění Kohenova těla do připravené rakve. Video sice není nové – už nějakou dobu se nachází třeba v archivu agentury AP – jeho opětovné zveřejnění ale i tak vyvolalo rozruch.

Například vdova po známém špionovi Nadja pro izraelskou televizi uvedla, že sledovat video bylo „velmi obtížné“ a že u ní vyvolalo nepříjemné vzpomínky.

Zůstává nicméně otázkou, jestli se podaří převoz ostatků nějakým způsobem realizovat. Představitel izraelského ministerstva obrany totiž 2. kanálu řekl, že vedení země nebylo na oficiální úrovni žádným způsobem informováno o návrhu povstalců.

Stejně tak Kohenova vdova Nadja říká, že ji nikdo nekontaktoval. „Nezdá se mi to uvěřitelné, dělají to, aby si zahrávali s našimi emocemi a mučili nás,“ řekla serveru Walla News. „Pokud vrátí Eliho kosti na pohřeb v Izraeli, byl by to zázrak. Modlím se, abych dostala znamení, že je na tom alespoň zrnko pravdy,“ dodala.

Čtěte také: Izraelští vojáci postřelili palestinskou dívku. Nezastavila na výzvu

Muž s nožem zaútočil na izraelskou ambasádu v Turecku. Skončil postřelený

Související články