Praha prohrála spor o nájemné. Krnáčová chce jednat
Pronájem Škodova paláce
Obvodní soud pro Prahu 8 ve středu zamítl žalobu hlavního města na společnost Copa Retail, která vlastní Škodův palác v Jungmannově ulici. Město v žalobě mimo jiné chtělo zpětně snížit nájemné o 47 procent. Praha tak prohrála druhý spor, který se týká pronájmu objektu, potvrdil mluvčí soudu Martin Valehrach a mluvčí majitele paláce Guyana Holding Jitka Novotná.
Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) uvedla, že kvůli nájemnému zahájí jednání s majitelem paláce. Podle ní soud není správná cesta a je možné se dohodnout. Město se u soudu dožaduje snížení údajně předraženého nájemného. Za budovu v centru města, v níž sídlí magistrátní úředníci, platí ročně 200 milionů korun.
„Smlouva je platná a pak už si o ceně nájmu můžeme myslet cokoliv,“ řekl k rozhodnutí soudu Valehrach. Vlastník paláce se tak podle soudu nemohl neoprávněně obohatit. Rozsudek není pravomocný. Podobně na tiskové konferenci hovořila i Krnáčová. „Smlouva je platná. Jakékoli zpochybnění pravděpodobně nedopadne dobře,“ uvedla.
Metropole v současném sporu požadovala snížit nájem, který zaplatila už v minulosti, a uznat částku, kterou údajně na nájemném zaplatila neprávem. V září zas soud zamítl žalobu Prahy, v níž se dožadovala snížení nájemného v následujících letech. Podle rozsudku ale do pravomoci soudu nepatří rozhodovat o výši nájemného, ceny služeb ani výši inflační doložky, které město napadlo.
Vlastníci Škodova paláce jednání s Krnáčovou vítají
Vlastníci Škodova paláce vítají, že s nimi chce nové vedení Prahy jednat. Podle Abigail Schaeffer ze společnosti Guyana Holdings by mělo tuto otázku brát za jednu z hlavních priorit. „Věříme, že se nám podaří najít řešení, které přinese pražským daňovým poplatníkům významné úspory. Při nejbližší možné příležitosti jsme paní Krnáčové k dispozici,“ řekla Schaeffer.
Do Škodova paláce město v éře někdejšího primátora Pavla Béma (ODS) sestěhovalo většinu úředníků pražského magistrátu. Původně odhadovalo, že sestěhováním a pronájmem uvolněných budov ročně ušetří desítky milionů korun. Po uplynutí dlouhodobého pronájmu by ale celková částka vyplacená městem převýšila 4,4 miliardy. V minulosti přitom podle kritiků byla možnost koupit budovu za 1,5 miliardy korun.