2 Nová izraelská studie

Mobily umrtvují spermie. Nenoste je v kapse, nespěte blízko nich

, NOVÉ

Témata: , , , , , ,

Nová studie izraelských vědců ukázala, že muži, kteří mluví mobilním telefonem déle než hodinu denně, mají dvakrát méně životaschopných spermií. K úbytku aktivních spermií negativně přispívá také používání mobilu, který je zapojený do napájení. Studie pozorovala změny v kvalitě a množství spermatu u více než stovky mužů v průběhu dvou let, informoval deník Jerusalem Post.

,,Ve světle těchto zjištění je zde naléhavé doporučení na omezení délky telefonních hovorů a také na to, aby muži nenosili přístroje v blízkosti genitálií, nespali vedle nich a nepoužívali je, zatímco se nabíjí ze zásuvky. Ve skutečnosti je nejlepší přístroj vypnout a nechat nabíjet a také používat sluchátka, jak často to jde,“ řekl lékař z Carmel Medical Center, jednoho z největších zdravotnických zařízení v Izraeli, jehož lékaři se na studii podíleli.

Nová studie vznikla na základě výzkumu prováděném v izraelském technologickém institutu Technion. Tým vědců zkoumal sperma u 106 mužů v období let 2011 až 2012 a vysledoval ,,zřejmý kauzální vztah“ mezi redukovaným počtem životaschopných spermií a užíváním chytrých telefonů. Konkrétně tedy hlavně v případech, kdy dotyčný používal smartphone k hovoru více než jednu hodinu denně a také při mluvení do přístroje při jeho nabíjení ze zásuvky, což dle studie může velmi pravděpodobně snížit koncentraci spermií až dvakrát.

Podle výzkumu je tedy pro muže nebezpečné, aby nosili mobilní telefony v kapsách u kalhot, spali vedle nich nebo je používali při nabíjení, jelikož 47 procent z těch, co nosili mobil méně než 50 centimetrů od genitálií, mělo abnormálně snížené hodnoty spermatu.

Studie izraelského technologického centra není však zdaleka první, která negativní spojitost mezi mobily a vlivem na lidské zdraví a konkrétně reprodukci zpracovává. V roce 2014 vyšla v Anglii jiná studie zkompletovaná vědkyní z University of Exeter, která říkala, že elektromagnetické záření (EMR) snižovala hemživost spermií až o osm procent a životaschopnost o devět. Výzkum zde vycházel z dat od skoro 1,5 tisíce mužů. Důvodem tohoto dopadu je údajně zvýšená teplota, kterou telefon vyzařuje.

Čtěte také: Dárce spermatu je otcem 800 dětí. Rozjel byznys s ‚magickým lektvarem‘

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.