Kiska: Spojovat uprchlíky a terorismus je politická manipulace
Novoroční projev
Slovenský prezident Andrej Kiska v novoročním projevu odsoudil spojování terorismu s uprchlickou krizí jako politickou manipulaci a varoval před šířením strachu a extremismu. Zmínil se o blížících se volbách, které by podle něj měly rozhodovat hlavně o řešení domácích problémů, především ve zdravotnictví a školství.
Nápor uprchlíků a migrantů nepostihl Slovensko tolik, aby se Slováci museli cítit ohroženi, nebo aby toto téma vytlačovalo na okraj domácí starosti, poznamenal prezident.
Čtěte také: Kiska: Nechceme bílé Slovensko. K uprchlíkům nesmíme mlčet
„Spojovat teroristické útoky v Paříži, ale i téměř každodenní teroristické útoky za hranicemi Evropy se současnou utečeneckou vlnou jako přímou příčinou terorismu je politická manipulace. Ve skutečnosti to vyhovuje záměrům teroristů,“ zdůraznil Kiska. Ostražitost a strach by se podle něj neměly z užitečných sluhů přeměnit v jediné pány při rozhodování.
Březnové parlamentní volby by podle prezidenta měly být hlasováním o tom, „s čím doma potřebujeme pohnout“. To platí hlavně o zanedbávaném zdravotnictví a školství, kde stát vůči vlastním občanům podle Kisky „dlouhodobě a ostudně“ selhává.
Čtěte také: Místo debaty o našem srdci poučujeme Evropu
Kiska pozval do paláce uprchlíky. Vyfotil se s nimi
„Podle jedné z analýz u nás na vyléčitelné nemoci ročně zemře o 3000 lidí více než v Česku,“ argumentoval prezident s tím, že výdaje obou zemí jsou obdobné. „Zřejmě u nás není jiná oblast, kde je tolik svévole, chaosu v systému, neprůhledných zájmů, klientelismu a nepořádku, než je naše zdravotnictví,“ dodal Kiska a apeloval na voliče: „Nenechte za sebe rozhodnout jiné.“
Svého prvního předsednictví v Evropské unii by Slovensko podle prezidenta mělo využít hlavně k obnově sebevědomí. Kiska přitom všem popřál, aby si za rok mohli říci: zvládli jsme to a přispěli jsme k tomu, že „pochopení, úcta, slušnost, jakož i hodnoty svobody, spravedlnosti, soucitu a naděje mají váhu u nás na Slovensku a u nás v Evropě“.
Favoritem voleb se opět zdá být současná vládnoucí strana Směr premiéra Roberta Fica. Vůči jeho kabinetu, který se mimo jiné rozhodl zažalovat kvóty na rozdělování uprchlíků mezi státy EU, sehrává prezident Kiska roli určité protiváhy.