1

Radní odvolali ředitele průmyslovky, kde žáci šikanovali učitelku

, AKTUALIZUJEME

Témata: , ,

Pražští radní odvolali z funkce ředitele Střední průmyslové školy Na Třebešíně Františka Bártla. Do doby, než bude vypsán konkurz, školu povede jeden z jeho zástupců. Tři žáci ve škole zřejmě delší dobu šikanovali učitelku, která později zemřela. Vedení školy, jejímž zřizovatelem je hlavní město, žáky podmínečně vyloučilo. Situaci ještě prošetřuje Česká školní inspekce.

Odvolání bude platit od pátku, rada se na něm shodla jednomyslně. Novinářům to řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), do jehož gesce školství spadá.

Nového ředitele by škola měla mít od léta. „Ideální by bylo, aby se nový ředitel se školou přes léto seznámil,“ uvedl Dolínek. Odvolání ředitele podle něj nelze posuzovat jako precedens pro další podobné případy. Náměstek deklaroval, že vždy bude posuzovat každou situaci individuálně.

Ředitel školy František Bártl na tiskové konferenci 17. února odmítl jakékoliv pochybení ze své strany. Zdůraznil, že nechce podlehnout tlaku. „To, že nehodlám rezignovat, není ani zpupnost, ani nedostatek pokory a sebereflexe. Pokud se prokáže pochybení na mé straně, vyvodím z toho důsledky. Ale neudělám z toho precedens pro výtečníky po všech koutech republiky,“ prohlásil Bártl. Pokud by funkci opustil, ukázal by tím prý žákům cestu k odstranění ředitele.

Jiný postoj k záležitosti zaujali pražští radní. Ředitele jednomyslně odvolali z titulu zastupitelů Prahy, jež zřizovatelem školy. Bártl byl ředitelem této školy od roku 2006 a podle ředitelky odboru školství a mládeže Lenky Němcové na tuto školu ani na něj nepřišla až do předminulého týdne žádná závažná stížnost.

Pětapadesátiletou učitelku na střední průmyslové škole v Praze 10 zřejmě delší dobu šikanovala trojice studentů. Byli za to v lednu potrestáni podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Učitelka krátce poté zemřela.

Ředitel trval také na tom, že podmínečné vyloučení a trojka z chování byly přiměřeným trestem pro tři agresory na základě videí, které škola od žáků v lednu dostala. „Necítím žádné pochybení. Myslím, že jsme udělali všechno, co bylo v našich silách, a že jsme to udělali správně,“ prohlásil před týdnem Bártl.

Podle radního Dolínka však ohledně případného vyloučení tří studentů zatím rozhodnuto není. „Chceme s těmi třemi žáky i jejich rodiči pracovat. Šikaně učitelky přihlíželo více žáků, bude třeba pracovat i s celým kolektivem,“ řekl Dolínek.

Školu v úterý navštívila ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Začne připravovat návrh, který by zvýšil právní ochranu a bezpečí na školách. Například by měl umožnit okamžité vykazování agresorů ze školy.

Čtěte také: Hrozili jí pěstí, zamkli ve třídě. Šikanovaná učitelka zemřela

Čtěte také: Ředitel kvůli šikaně učitelky neodstoupí. Nechce prý podléhat tlaku

Čtěte také: Škola: Předat video bulváru je možná horší než šikana učitelky

,