Thajští prominenti se ukrývají před armádou a utíkají ze země
Přední akademici, komentátoři a další osobnosti thajského kulturního života se ukrývají před armádou nebo rovnou prchají za hranice. Bojí se možného věznění, armáda už mnoho z nich předvolala k výslechu. Ze země utíkají také političtí aktivisté, v sousední Kambodži se údajně snaží ustanovit exilovou vládu, informuje americký magazín Time.
Od minulého čtvrtka, kdy armáda provedla státní puč, vyšel seznam prominentních osob, které se musí dostavit k výslechu, jinak jim hrozí až dvouleté vězení. Na seznamu se oficiálně nachází 35 osob, číslo předvolaných je však mnohem vyšší. Aktivisté a akademici působící mimo hlavní město jsou totiž kontaktováni osobně a jejich přesný počet tak není znám. Několik aktivistů a členů vlády zatkla armáda už ve čtvrtek během vojenského převratu.
Ze země utíkají také příslušníci Červených košil, tedy příznivci nedávno sesazené premiérky Šinavatrové, kteří se rovněž obávají stíhání ze strany armády. V sousední Kambodži chtějí údajně ustavit exilovou vládu. Kambodžské autority však v pondělí prohlásily, že tuto snahu nepodporují.
„Nevěřím, že si se mnou chtějí jen promluvit“
Pakavadi Veerapaspong, překladatel působící na Chiang Mai University zorganizoval panelovou diskuzi na téma stanného práva pouze dva dny před armádním pučem. Několik dní po převratu byli všichni účastníci diskuze předvoláni k výslechu.
„Většina z nás nikam nepůjde, nemáme žádnou garanci bezpečí. Ani nevíme, z čeho jsme vlastně obviněni. Neprobíhají žádné standardní procedury. Někteří z předvolaných jsou propuštěni, jiní nikoliv,“ sdělil pro časopis Time.
Jiný akademik, který nechtěl být jmenován, uprchl poté, co byl v sobotu kontaktován autoritami. „Nemám žádnou jistotu, že si se mnou chtějí jen promluvit,“ říká, „proto se k předvolání nedostavím. Úkryt byl jednou z možností, jak uniknout nelegálnímu zatčení.“
A zákroky pokračují také proti bývalým členům vlády. Exministr školství Chaturon Chasaeng v úterý vystoupil z úkrytu, aby v Bangkoku veřejně odsoudil armádní puč. „Převrat je popřením demokracie a této zemi přinese katastrofu,“ řekl shromážděným davům a záhy byl přímo před zraky zahraničních novinářů zatčen.
Za kritiku až na patnáct let za mříže?
Armádní junta má nyní podporu královské rodiny, což zvyšuje možné riziko pro zadržené. Kritika současných autorit se totiž může v přeneseném smyslu interpretovat jako „urážka“ krále, za což hrozí až patnáct let vězení. O to více lidí volí útěk, převážně do odlehlých hornatých částí na severu Thajska.
Protesty pokračují v hlavním městě země i poté, co kontrolu v zemi převzala armáda. Oponenti armádního převratu paradoxně táboří u Vítězného monumentu, hlavního památníku armády. Ti, kdo puč podporují, zase mají své stanoviště u Památníku demokracie, který připomíná konec absolutní monarchie v zemi.