Jsem spokojený, ministr Pelikán pochválil zařízení pro běžence

Pelikán na návštěvě Drahonic

Jsem spokojený, ministr Pelikán pochválil zařízení pro běženceNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) je spokojen s podmínkami, v jakých žijí běženci v zařízení v Drahonicích na Lounsku. Řekl to dnes po návštěvě bývalé věznice, jejíž ostrahu převzala tento týden od policie Vězeňská služba. V minulosti Pelikán kritizoval podmínky jako nepřiměřeně přísné.

„Když si vezmu, že tohle zařízení jsme v dost strašném stavu předali vnitru před dost krátkou dobou, tak je to tady velmi dobré, lidé se velmi snaží,“ řekl ministr. „Jsem spokojený, je to velký rozdíl proti tomu, co jsem viděl dřív,“ dodal.

Režim v zařízení, jehož kapacita 240 osob je nyní naplněna zhruba z poloviny, je podle Pelikána poměrně volný. Vyzdvihl i vybavení uvnitř areálu nebo přítomnost psychologa volnočasových aktivit. „Dělá se posilovna. Je vidět snaha, aby to tu ti lidé měli co nejpříjemnější,“ doplnil Pelikán.

Vězeňská služba tento týden převzala od policie vnější ostrahu areálu. „Musíme dořešit výstroj, která není dělaná na pobyt venku,“ řekl ministr spravedlnosti. Pelikán uvolnil na ostrahu zařízení v Drahonicích na žádost ministerstva vnitra z Vězeňské služby 70 lidí. V zařízení dál pracují i lidé z najaté bezpečnostní agentury.

V Drahonicích jsou stále běžné konflikty mezi ubytovanými. „To víte, když zavřete na jedno místo tolik lidí z nejrůznějších zemí a ještě v dost složité životní situaci, tak je jasné, že konflikty budou vznikat,“ řekl na dotaz ČTK Pelikán. „To je výhoda lidí z vězeňské služby, oni jsou na něco takového zvyklí, pro ně je to standardní práce, jsou to profesionálové,“ doplnil.

Nevládní organizace a OSN kritizují podmínky v Drahonicích

Podmínky, ve kterých jsou v ČR ubytováni uprchlíci, kritizují některé nevládní organizace, ČR za přístup k uprchlíkům pokáral i Vysoký komisař OSN pro lidská práva. Ke kritice se dříve připojil také vládní výbor pro práva cizinců a rovněž právě ministr Pelikán. Za oprávněné ale považují některé výtky i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a europoslanec za ANO Pavel Telička. Dienstbier tvrdí, že vybírat od uprchlíků poplatky za ubytování a stravu právní řád nedovoluje.

Před otevřením Drahonic vznikla petice místních obyvatel, kteří uprchlíky v areálu bývalé věznice nechtěli. Proti byl i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM). V některých obavy přetrvávají, jiné upokojila dosavadní přítomnost policie.

Čtěte také: Vláda pošle do uprchlického centra 70 vězeňských dozorců

S ostrahou objektu jsou obyvatelé spokojeni. „Myslím, že je tady klid. Když tady byla věznice, nebylo to tak hlídané jako teď,“ řekla dnes ČTK Věra Hornová, jejíž dům sousedí s areálem zařízení pro uprchlíky na okraji Drahonic. „Lidi se spíš bojí nemocí, které by mohli běženci z těch států přenést sem,“ doplnila.

Podezření na tuberkulózu se objevilo v Drahonicích nedávno. Nakonec se neprokázalo. Občas proniknou na veřejnost i dobré zprávy zpoza plotů s ostnatými dráty. „Tento týden tu byla veselka,“ řekla Hornová. Zařízení je určeno jen pro muže, nevěstu v bílém přivezli a zase ji odvezli.

Zařízení pro zajištění cizinců fungují také v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku a ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Další rezervní areál vzniká v Balkové v Plzeňském kraji. Od Drahonic je Balková vzdálena jen několik kilometrů.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články