Kdo osídlí Mars? Ve výběru 100 lidí je i Češka

Jednosměrná letenka na Mars

Kdo osídlí Mars? Ve výběru 100 lidí je i ČeškaNOVÉ
Foto: Foto: Mars One
4
Krátké zprávy
Echo24
Sdílet:

Organizátoři mise Mars One, jejímž cílem je osídlit červenou planetu, zúžili v pondělí výběr dobrovolníků z 660 už na pouhou stovku. Původně bylo zájemců 200 tisíc. Výběr ještě ale není u konce – do vesmíru bez možnosti návratu vyletí pouze 24 šťastlivců. Šanci získat jednosměrnou letenku na Mars má i Češka Lucie. 

Osídlení planety je podle pětadvacetileté absolventky aplikované informatiky na Jaderné a fyzikálně inženýrské fakultě ČVUT  důležitým krokem při objevování vesmíru. „Moc ráda bych se na tom podílela. Když si představím, že bych byla dívkou, jako jsem já, ale až za 200 let, tak bych byla hrozně ráda, kdyby lidstvo bylo na Marsu a případně i dál,“ řekla dříve Lucie.

Češka prý projekt chápe i jako dobrou pracovní nabídku. Ti, co jako první poletí na Mars, totiž budou vlastně zaměstnanci projektu nizozemské firmy. „Nevyhledávám dobrodružství ale nové zkušenosti,“ uvedla také. Lucie momentálně žije ve Velké Británii. Profil Češky na Mars One můžete sledovat zde.

Čtěte také: Slunce zčernalo. NASA zveřejnila snímek obří skvrny na Slunci

Šanci vytvořit stálou lidskou kolonii má 50 mužů a 50 žen. Kandidáti jsou z celého světa – 39 z Ameriky, 31 z Evropy, 16 z Asie, 7 z Afriky a 7 z Oceánie. Sto finálních kandidátů organizátoři mise vybrali již z užšího výběru 660 lidí, ve kterém byla kromě Lucky i další Češka, třicetiletá Veronika. Mezi tisíc předvybraných dobrovolníků se dostalo Čechů celkem devět.

Zakladatel projektu Mars One je nizozemský podnikatel Bas Lansdorp, který na něm začal pracovat v roce 2011. Svůj záměr veřejnosti oznámil o rok později s tím, že projekt nepočítá s návratem astronautů na zem. Dobrovolníci opustí tedy Zemi navždy.

Od uchazečů organizátoři mise vyžadují například emocionální stabilitu, dobrou fyzickou kondici, adaptabilitu, důvěru v sebe sama i v ostatní, ochotu hledat konstruktivní řešení nebo otevřenost vůči rozličným postojům a názorům. 

Osídlení Marsu v roce 2024

Vyslání materiálu potřebného k vybudování stanic na Marsu má začít za pomoci bezpilotních modulů v roce 2022. „Bezpilotní mise je nejtěžší a nejdůležitější krok k tomu, abychom dostali lidi na Mars,“ uvedl nizozemský inženýr Bas Lansdorp, který za projektem stojí. Součástí mise má přitom být i „vodní experiment“, díky kterému bude možné zajistit, aby na planetě byla voda. Cesta první skupiny kolonistů na Mars se potom plánuje na duben 2024.

Během letu k Marsu bude posádka vystavena ionizujícímu záření. Kosmické paprsky budou zčásti odstíněny speciálními materiály a o částicích vyletujících ze Slunce bude posádka včas informována. Nebezpečná může být pro posádku srážka s mikrometeoroidy — při rychlosti 50000 km/h katastrofu způsobí i 1cm těleso, napsal dříve Le Figaro.

Astronauté budou muset dobře zvládat nejen náročné psychické, ale také fyzické podmínky. V prostředí bez gravitace dochází k určitým změnám v lidském těle, zejména oslabení svalů, jenž nejsou zatěžovány a k řídnutí kostí. Při misích v blízkosti Země to příliš nevadí, protože astronauté mohou být z kosmické lodi po přistání vyneseni a ošetřeni. Avšak po přistání na Marsu budou muset ihned být v dobré kondici.

Čtěte také: 

Poletí k Marsu pouze ženy? Bylo by to výhodnější

NASA zveřejnila nový snímek místa, kde vznikají hvězdy

Zemřel Rus, který držel kosmonauty 520 dní ‚na Marsu‘

Sdílet:

Hlavní zprávy