Na Hrad za prezidentem Zemanem míří i Milan Chovanec

Předskokan Sobotky?

Na Hrad za prezidentem Zemanem míří i Milan ChovanecAKTUALIZOVÁNO
Milan Chovanec. Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

ly Echo24

Ministr vnitra Milan Chovanec se ve středu odpoledne sejde s prezidentem Milošem Zemanem. O schůzku požádal Chovanec a uskuteční se s vědomím premiéra Bohuslava Sobotky i politického grémia ČSSD. Sobotka přitom za prezidentem přijde až v čtvrtek odpoledne, kdy mu přinese demisi své vlády.

„Mohu potvrdit, že pan ministr má v 16:30 schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Je to na jeho žádost a po dohodě s grémiem ČSSD,“ potvrdila pro Echo24 informaci o setkání tisková mluvčí ministra Chovance Lucie Nováková.

Dění kolem vládní krize sledujeme on-line zde.

Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka bude Chovanec se Zemanem jednat o dalších krocích, které je třeba učinit poté, co Sobotka oznámil, že podá demisi vlády. „Je potřeba znát postoj pana prezidenta, protože on v tuto chvíli samozřejmě je jedna z těch nejvýznamnějších figur,“ uvedl Sklenák. Podle něj není zvláštní, že za prezidentem nejde premiér, ale ministr vnitra. „Ale mně zas nepřipadá nějak mimořádné, že se setká pan Chovanec s prezidentem,“ řekl Sklenák.

Místopředseda sociální demokracie Chovanec patří v ČSSD mezi příznivce prezidenta Zemana, zatímco vztahy Zemana a Sobotky jsou komplikované. Vztahy se vyostřily především po takzvané Lánské schůzce po volbách v roce 2013, kdy Chovanec s některými dalšími členy ČSSD se Zemanem údajně vyjednávali o odstranění Sobotky z postu předsedy strany. Když utajená schůzka vyplula na veřejnost, Sobotka vnitrostranickou krizi ustál a jediný Chovanec se za všech účastníků schůzky udržel ve vedení strany.

Čtěte také: Sobotka podá prezidentovi demisi ve čtvrtek

Premiér Sobotka v úterý odpoledne oznámil svůj úmysl podat do konce týdne demisi kabinetu, na Hrad to přijde oznámit ve čtvrtek. Důvodem je nespokojenost předsedy vlády s Babišem a s jeho vysvětlením nejasností kolem podnikání. Babiš za Zemanem ve středu také dorazí, prezidenta se chce zeptat, jak bude dál postupovat. Pražský hrad totiž vládní krizi dosud nekomentoval.

Sobotka zmínil jako jednu z možností pokračování vlády s nynějšími partnery, ale bez Babiše v roli ministra financí. Babiš by za nejlepší řešení považoval, aby vláda dovládla v demisi do řádných parlamentních voleb. Jeho hnutí ANO v úterý Sobotkův krok kritizovalo. Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek řekl, že vypsání předčasných voleb by bylo nešikovné. Bělobrádek zamíří na Hrad ve čtvrtek, schůzku si prý domlouval dlouho dopředu.

Babiš čelí dlouhodobé kritice zejména kvůli nákupu nedaněných jednokorunových dluhopisů od firmy Agrofert v době, kdy ji vlastnil. Týdeník Echo jako první upozornil, že Babiš kvůli možnému krácení daní čelí trestnímu oznámení a navíc neměl mít na základě prohlášení o příjmech a majetkových přiznání na jejich nákup dostatek legálních peněz.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.