Kokain se pašerákům nejspíš omylem ztratil
Sáčky mezi banány
Banány s kokainem se překupníkům zřejmě ztratily omylem, tvrdí šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík. Pro ECHO24.cz to uvedl v reakci na nález 100 kilogramů kokainu v bednách s banány v pražské prodejně německého řetězce supermarketů Lidl.
„Pašeráci si své zásilky jinak dobře hlídají, nejspíš se jim ztratila. Pochybuji taky, že by se jednalo o dovoz pro český trh. Jinak by to byla osmina naší celkové roční spotřeby,“ řekl dále Mravčík. „Z Latinské Ameriky se kokain pašuje do Evropy přes velká města, velká letiště. Čím víc ruchu, tím lepší podmínky pro pašeráky. A Praha mezi tyto města rozhodně nepatří,“ dodal.
Podle něho země, které jsou jakousi vstupní bránou do Evropy, jsou Španělsko, Itálie nebo Francie. Hlavní křižovatkou v rozvozu drog je pak Amsterdam. „Česko je v souvislosti s pašováním drog tranzitní zemí. Kokain mohl být určen pro kohokoliv, těch možností je strašně moc,“ míní Mravčík.
„To, kam zásilka měla dále putovat, je předmětem šetření,“ sdělila mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. „Přes sto kilogramů kokainu bylo umístěno v sáčcích mezi banány. Všimli si toho zaměstnanci prodejny při každodenním vykládání zboží a na nález nás telefonicky upozornili,“ dodala pro ECHO24.cz Kaňková. Mluvčí prodejního řetězce Lidl Jitka Vrbová případ odmítla komentovat.
Čtěte také: V Lidlu se mezi banány našlo 100 kilo kokainu
Hlavní trasa světového kokainového byznysu podle Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) vede z Latinské Ameriky přes Mexiko do USA. Do Evropy se pak kokain dostává hlavně přímo přes Španělsko nebo Afriku. „Stále více vzrůstá role Afriky, konkrétně západní, kde je kokain z Latinské Ameriky před cestou do EU překládán a odeslán se zbožím, nebo i letecky. Jde o snahu zmást celníky, protože zásilky z Latinské Ameriky jsou vždy více podezřelé,“ popisují celníci.
http://t.co/ovQQgKRQbI pic.twitter.com/PPQdsgiFoo
— kristy (@kristy555558888)
3. Duben 2015
Jedná se o jeden z největších objemů kokainu, který kdy celníci nebo policie v tuzemsku zadrželi. Přitom se jedná o náhodný nález. „Podobnou zásilku jsme tu měli naposledy v roce 1999. V rámci společné operace s německou celní správou se podařilo zachytit 120 kilogramů kokainu v kartonech se sušenými banány, které putovaly z Kolumbie přes Hamburk do ČR,“ připomněla dále Kaňková.
Češi patří podle odborníka na drogy Viktora Mravčíka oproti západní Evropě k velmi podprůměrným uživatelům kokainu.
Jak funguje drogový byznys?
Podle Kaňkové je přitom pašování drog mezi čerstvými potravinami ve světě poměrně rozšířené, hlavně právě bedny s banány jsou v posledních letech často využívané. Je tu totiž kvůli zachování čerstvosti na celníky určitý tlak, aby zboží nezkontrolovali a rychle ho poslali dál. Vložení drogy přímo do ovoce je prý ale spíše vzácné. Vynalézavost pašeráků dokládá i případ, kdy celníci v Chile našli kokain rozpuštěný přímo ve víně.
„Kokain nejčastěji pašují kurýři letecky v zavazadlech nebo na těle. Běžní jsou i tzv. polykači. Využívají se i služby České poštu, drogy jsou pak ukryté v malých balících do dvou kilo například v knihách, knoflících nebo dárkových předmětech,“ popisuje Kaňková situaci v tuzemsku.
Čtěte také: Dealer na Václavském náměstí měl nabitý samopal
Hojně využívanou trasou je podle celníků i cesta přes Balkán. Kokain se dopraví do černomořských přístavů v Rumunsku a Bulharsku a pak se dále pašuje do zemí Evropské unie. Před několika lety našla policie například 80 kilo kokainu ukrytých v kombajnu na obilí, ten vypravili překupníci z Argentiny a plánovali ho dostat po Dunaji přes Německo do Holandska.
V posledních letech je podle celní správy trend pašovat zboží jen v taškách, které se volně naloží na loď nebo do kontejneru s nákladem. To pak je často do pašování zapojena i posádka. „Zkontrolovat všechny nákladní kontejnery v přístavech je pro celníky velký problém kvůli jejich obrovskému množství. Třeba v Rotterdamu se jich ročně odbaví více než 10 milionů,“ uvedla Kaňková.
Češi mají raději marihuanu, než kokain
Češi patří podle šéfa Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti Viktora Mravčíka oproti západní Evropě k velmi podprůměrným uživatelům kokainu. „Míra užívání této drogy se v rámci české populace pohybuje pouze okolo 0,4 %,“ uvedl Mravčík. Lidí, kterých si dá alespoň jednou týdně lajnu kokainu je prý pouze okolo 7 tisíc. „Kokain je u mladých lidí především věcí zábavy. Jeho užívání je dáno i prostředím, ve kterém žijí,“ vysvětlil.
Kokain užívají podle údajů evropského monitoringu nejčastěji lidé ve Španělsku a ve Velké Británii:
Užívání kokainu v Evropě. http://t.co/KqZR7cfXIt pic.twitter.com/TZOMKMThPA
— kristy (@kristy555558888)
3. Duben 2015
Nějakou nelegální drogu za svůj život vyzkoušelo podle českého monitoringu užívání drog celkem 37 % lidí. O přední příčky nejužívanějších drog se u nás dělí marihuana s extází a lysohlávkami. Šesté místo patří pak právě kokainu, za ním už je pouze heroin.
Čtěte také: Smutek mafie: S Costa Concordií se potopil i pašovaný kokain