Bondy, Gottwald, Skrblík... Klausova petice cílem vtipálků
Proti imigraci
Vláda musí zajistit vnitřní bezpečnost a vnější nedotknutelnost státu všemi prostředky, které má k dispozici, tedy i s využitím policie a armády. V sobotu to prohlásil exprezident Václav Klaus. Ten také spustil web s výzvou a peticí proti imigraci. Ta se ale vzápětí stala terčem recesistů. A někteří kritici také škodolibě připomínali, že Václav Klaus v minulosti petice sám pranýřoval.
Česko podle Klause nesmí přijímat žádné povinné kvóty na přerozdělení migrantů. Pokud by k nějakým změnám přeci jen mělo dojít, požaduje Klaus vypsání referenda. Bývalý český prezident v tomto duchu promluvil v sobotu na mimořádném brífinku v Lysé nad Labem, kde se zúčastnil Polabského knižního veletrhu.
„Nechceme pasivně přihlížet tomu, jak naše státní instituce a političtí představitelé ztrácejí v této – pro náš stát přelomové – chvíli čas a nečiní to, co je podle ústavy jejich hlavní povinností. Tou je hájit zájmy a bezpečnost občanů České republiky. Masová migrace představuje zásadní ohrožení stability Evropy i jednotlivých členských zemí Evropské unie. Jsme konfrontováni se zásadní hrozbou pro budoucnost naší země,“ řekl novinářům Klaus.
Podle něj autoři výzvy nejsou lhostejní k utrpení obětí válek, ale odmítají manipulaci veřejným míněním, která má být založena na zneužívání přirozených pocitů solidarity s migranty. Exprezident také poznamenal, že se vláda k vývoji v Evropě staví váhavě a alibisticky.
„Pokládáme za nepřijatelné, aby pod hlavičkou EU – ale pod tlakem převážně Německa a Francie- byla porušována pravidla schengenského prostoru a aby těm zemím, které se je snaží dodržovat, jako například Maďarsko, bylo vyhrožováno sankcemi EU,“ doplnil Klaus.
Ten proto vládu a parlament vyzval k zabezpečení vnitřní bezpečnosti a vnější nedotknutelnosti českých hranic všemi prostředky, tedy i nasazením policie a armády. Česko podle něj nesmí přijímat žádné kvóty na přidělování uprchlíků a musí trvat na dodržování platných smluv. Navrhované kvóty Klaus odmítl. „Kvóty jsou žertem. Když se podíváte, jak narůstaly v průběhu týdnů a měsíců, tak jakákoliv kvóta dnes naznačená je úsměvná vůči tomu, co bude následovat za týden či později,“ prohlásil.
„Kdyby náhodou mělo dojít k nějakým změnám, tak aby vláda neměla pocit, že má nárok ty změny přijmout. A aby se v tom případě zeptala občanů naší země v referendu, nebo v nejposlednějším případě ve volbách,“ doplnil exprezident.
Petici podepsal kačer Donald i Klement Gottwald
Ke Klausově iniciativě se mohou lidé od sobotního rána připojit na internetu. Do sobotního podvečera tak učinilo přes 24 tisíc lidí, jak vyplývá z údajů na webu iniciativy.
Akce se však stala i terčem recesistů, kteří se podepisovali smyšlenými jmény, například jmény postav z kreslených seriálů či historických osobností, a to často ne zrovna kladných. V seznamu tak bylo možno nalézt jména kačera Donalda a strýčka Skrblíka z Kačerova, Egona Bondyho z Bratislavy nebo Klementa Gottwalda z Prahy. A objevili se tam i jména Adolfa Hitlera či V.I. Lenina.
A podpisy se hrnou… Václav Klaus zasahuje. Ale nebojte, něco mi říká, že Zermann je poblíž http://t.co/8V6pEvJyFf pic.twitter.com/MqBYIyVXOm
— Michal Ischia (@ischiam)
5. Září 2015
E-petice právo nezná (viz https://t.co/8pZN1fc7PI) a jak to dopadá můžete vidět zde: http://t.co/sgcItTOfp2 pic.twitter.com/B7d5nAsgqg
— Daniel Dočekal (@Medvidekpu)
5. Září 2015
A někteří v debatách škodolibě připomínali, že Václav Klaus petice – a zvláště pak petenty – neměl zrovna dvakrát v lásce. Další zase začali spekulovat, zda se nejedná o začátek Klausovy nové prezidentské kampaně.
Václav Klaus zahajuje prezidentskou kampaň? http://t.co/srrkZxAZXy
— Kateřina Kňapová (@KnapovaKatka)
5. Září 2015
Původně veřejný seznam podporovatelů proto organizátoři ze stránek odstranili a zanechali na nich jen počítadlo. Petr Macinka z Institutu Václava Klause tvrdí, že po stažení seznamu se mezi podporovateli už smyšlená jména neobjevovala. „Seznam budeme postupně zveřejňovat,“ dodal.
Petice se nelíbí ani některým politikům. Zkritizoval ji například ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), podle nějž Klaus téma uprchlické krize populisticky využívá. Podle vicepremiéra a šéfa lidovců Pavla Bělobrádka jde o vlamování se do otevřených dveří. Také podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Klausova petice debatu o migraci dále neposouvá. Podle Sobotky není třeba petic, ale jasných kroků na úrovni Evropské unie.