Sobotka proti EU: O migrantech chceme rozhodovat sami
EU a Migranti
Česko je připraveno vyčlenit více peněz na pomoc uprchlíkům, kvóty na jejich přijímání ale nadále odmítá. Po středečním jednání vlády to prohlásil premiér Bohuslav Sobotka, podle nějž musí každá země o pomoci uprchlíkům rozhodovat na základě svého suverénního rozhodnutí a ne nařízením unie. Ministr vnitra Milan Chovanec je přesvědčený, že bychom uprchlíky zvládli přijmout. Není ale prý v našich silách zajistit, aby u nás zůstali a nepokračovali do zajímavějších zemí.
Evropská komise ve středu potvrdila, že chce přerozdělovat uprchlíky uvnitř celé unie. Navrhuje přitom, aby Česká republika přijala 525 uprchlíků.
„Je to problém, který je nepochybně pro Evropu důležitý, a řadu příštích měsíců strávíme diskuzí o tom, jak zvládneme onu obrovskou humanitární katastrofu. Jsme připraveni vyčlenit více finančních prostředků. Jsme připraveni pomáhat, ale chceme to činit na základě dobrovolnosti a suverénního rozhodnutí naší vlády,“ prohlásil Sobotka, který tak potvrdil odmítavý postoj Česka ke kvótám.
Právě vlády jednotlivých členských zemí podle premiéra nejlépe ví, v jaké jsou jejich země situaci. Sobotka také znovu odmítl, že by Česká republika uprchlíky nepřijímala. Jen loni jsme podle něj dali azyl více než 700 lidem. Jsme ale spíše tranzitní zemí a není proto jak zabránit tomu, aby utečenci od nás prchali dál do zemí, kde je vyšší životní úroveň, kde mají rodiny či souvěrce. „S touto pozicí půjde Česká republika do té diskuze, která je před námi. Chceme hájit naše zájmy a principy zdravého rozumu, které by v rámci EU měly být uplatňovány,“ doplnil předseda vlády.
Ten je přesvědčený, že zakotvení kvót ničemu nepomůže a spíše ještě povzbudí migrační vlnu z Afriky.
‚525 uprchlíků zvládneme. Ale co pak?‘
Ministr vnitra Milan Chovanec je přesvědčený, že by Česko oněch navrhovaných 525 uprchlíků zvládlo přijmout. Upozorňuje ale, že jde o pouhý začátek: „A navíc my ani nevíme, jak by ty kvóty fungovaly? Česká republika by přijala 500 migrantů, ale jak zajistit, aby za dva dny tito lidé nebyli v Paříži nebo Německu?“
Podle Chovance se navíc hodně řeší uprchlíci ze severu Afriky, ale do Evropy míří mimo jiné také tisíce lidí z Kosova či Ukrajiny. Ze sedmi stovek azylantů, které Česko loni přijalo, je Ukrajinců většina. Právě s Ukrajinou také vláda zahájila program repatriace krajanů, do kterého má zhruba tisíc zájemců.
„Česká republika tedy nemá nic proti tomu, abychom pomáhali a abychom to břemeno rozdělili v rámci Evropské unie. Ale nesouhlasíme s tím, aby to bylo povinné pravidlo. A mě poněkud překvapují ty dnešní návrhy, které byly představeny ze strany Evropské komise,“ uzavřel po jednání vlády Sobotka.