Tisíce protestů ročně. Na Ukrajině to vřelo dávno před Majdanem
Jak šli Ukrajinci do ulic
Napětí na Ukrajině rostlo dávno před vypuknutím současné krize. Ukazuje to studie ukrajinských vědců, z níž vyplývá, že od roku 2010 se po celé zemi odehrály tisíce protestů, demonstrací a stávek. Autorský tým z Centra pro výzkum společnosti (Centre for Society Research) sice uznává, že rok 2013 byl z hlediska počtu protestních akcí výjimečný kvůli protivládním demonstracím hnutí Euromajdan, upozorňuje však, že nespokojenost hnala Ukrajince do ulic dlouhodobě. Častěji než politika a pocit nesvobody je pálily ekonomické problémy.
V roce 2013 zaznamenali ukrajinští vědci celkem 4822 protestních akcí. To je o třetinu více než v roce 2012 a dvojnásobek ve srovnání s roky 2010 a 2011. Více než tisíc akcí z roku 2013 se odehrálo v průběhu prosince, tedy v období, kdy se na kyjevském náměstí Majdan zformovalo proevropské hnutí kritizující proruský kurz vlády prezidenta Viktora Janukovyče.
Autoři studie nicméně upozorňují, že i před začátkem Euromajdanu byly protestní akce častější, než v předcházejících letech a účastnilo se jich více lidí. „Ukazuje to na rostoucí tendenci k protestům,“ tvrdí vědci. Masové demonstrace přitom nebyly pouze záležitostí Kyjeva, desítky tisíc lidí se v průběhu roku sešly také na akcích v Simferepolu, Doněcku, Charkově, Luhansku nebo Oděse. Tedy i ve městech, kde dnes proruští separatisté vyhlašují samostatné republiky a bojují s ukrajinskými vojáky.
Statistiky vědců ukazují, že Ukrajinci v posledních čtyřech letech nejčastěji vyšli do ulic kvůli „sociálně-ekonomickým požadavků“. Šlo jim tedy hlavně o platy, nedostatek pracovních míst nebo špatné pracovní podmínky. Politická a ideologická témata byla dle studie typická pouze pro rok 2013.
Loňský rok byl podle autorů výzkumu zlomový i kvůli tomu, že byl na dlouhou dobu patrně posledním, kdy převažovaly nenásilné formy veřejných shromáždění. Více než tři čtvrtiny akcí se odehrály v klidu. Výzkumníci očekávají, že v budoucnu hrozí tvrdší střety, protože ukrajinská společnost je v důsledku bojů na Majdanu na začátku roku 2014 tolerantnější vůči použití radikálnějších forem protestů.