Tisíce protestů ročně. Na Ukrajině to vřelo dávno před Majdanem

Jak šli Ukrajinci do ulic

Tisíce protestů ročně. Na Ukrajině to vřelo dávno před MajdanemSTUDIE
Vědci zaznamenávali počty protestů na Ukrajině od října 2009 do prosince 2013. Foto: Centre for Society Research
1
Svět
Sdílet:

Napětí na Ukrajině rostlo dávno před vypuknutím současné krize. Ukazuje to studie ukrajinských vědců, z níž vyplývá, že od roku 2010 se po celé zemi odehrály tisíce protestů, demonstrací a stávek. Autorský tým z Centra pro výzkum společnosti (Centre for Society Research) sice uznává, že rok 2013 byl z hlediska počtu protestních akcí výjimečný kvůli protivládním demonstracím hnutí Euromajdan, upozorňuje však, že nespokojenost hnala Ukrajince do ulic dlouhodobě. Častěji než politika a pocit nesvobody je pálily ekonomické problémy.

V roce 2013 zaznamenali ukrajinští vědci celkem 4822 protestních akcí. To je o třetinu více než v roce 2012 a dvojnásobek ve srovnání s roky 2010 a 2011. Více než tisíc akcí z roku 2013 se odehrálo v průběhu prosince, tedy v období, kdy se na kyjevském náměstí Majdan zformovalo proevropské hnutí kritizující proruský kurz vlády prezidenta Viktora Janukovyče.

Autoři studie nicméně upozorňují, že i před začátkem Euromajdanu byly protestní akce častější, než v předcházejících letech a účastnilo se jich více lidí. „Ukazuje to na rostoucí tendenci k protestům,“ tvrdí vědci. Masové demonstrace přitom nebyly pouze záležitostí Kyjeva, desítky tisíc lidí se v průběhu roku sešly také na akcích v Simferepolu, Doněcku, Charkově, Luhansku nebo Oděse. Tedy i ve městech, kde dnes proruští separatisté vyhlašují samostatné republiky a bojují s ukrajinskými vojáky.

Statistiky vědců ukazují, že Ukrajinci v posledních čtyřech letech nejčastěji vyšli do ulic kvůli „sociálně-ekonomickým požadavků“. Šlo jim tedy hlavně o platy, nedostatek pracovních míst nebo špatné pracovní podmínky. Politická a ideologická témata byla dle studie typická pouze pro rok 2013.

Loňský rok byl podle autorů výzkumu zlomový i kvůli tomu, že byl na dlouhou dobu patrně posledním, kdy převažovaly nenásilné formy veřejných shromáždění. Více než tři čtvrtiny akcí se odehrály v klidu. Výzkumníci očekávají, že v budoucnu hrozí tvrdší střety, protože ukrajinská společnost je v důsledku bojů na Majdanu na začátku roku 2014 tolerantnější vůči použití radikálnějších forem protestů.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Všichni jste Putin

KOMENTÁŘ

Vzápětí poté, co Andreje Babiše nařkli z neochoty spolupracovat s nimi na důchodové reformě, se marketéři koalice Spolu vrátili k osudovému boji dobra se zlem. ...

00:05