Rošády v policii. Čtyři kraje budou mít nové ředitele

Změny ve vedení policie

Rošády v policii. Čtyři kraje budou mít nové řediteleNOVÉ
Policejní ředitel Tomáš Tuhý Foto: Foto: Repro ČT
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Čtyři krajská policejní ředitelství budou mít od 1. prosince nové ředitele. Do Olomouce přejde ředitel ústecké krajské policie Tomáš Lansfeld, olomoucký ředitel Libor Krejčiřík nabídl po údajné korupční kauze svou funkci k dispozici. Změny se dotknou i Plzně, Prahy a Českých Budějovic. Na tiskové konferenci to oznámil policejní ředitel Tomáš Tuhý.

Olomoucká kauza podle Tuhého zrychlila změny, které policie nastartovala před rokem a půl. „Přenášíme systém dobré praxe do jiných krajských struktur,“ vysvětlil Tuhý.

Olomoucký krajský ředitel po vypuknutí kauzy nabídl svou funkci k dispozici, aby tím stabilizoval situaci na olomouckém ředitelství. „Necítím na něm žádnou zodpovědnost (za kauzu),“ zdůraznil Tuhý. Krejčiřík bude nadále působit ve vedení olomoucké policie, ale už ne jako ředitel.

Na Krejčiříkovo místo přejde ústecký ředitel Lansfeld, který si podal žádost. Uvolněné místo v Ústí nad Labem obsadí Jaromír Kníže z plzeňského krajského ředitelství, na jeho místo bude ředitel vybrán. Dočasně ho zastupuje náměstek Vratislav Hubka. Změny nastanou i v pražské a jihočeské policii, kde si ředitelské funkce vymění Luděk Procházka s Milošem Trojánkem.

Čtěte také: Šéf GIBS tlak neunesl a rezignoval

„Krajská ředitelství jsou nastavena tak, že fungují stejně. Když dnes dojde k výměně, může se dobrá praxe předávat,“ dodal Tuhý. Ředitelé tak získávají zkušenosti se všemi problematickými oblastmi. V jihočeském kraji například dominuje migrace a ochrana státní hranice, což podle policejního prezidenta není typické u vnitrostátních útvarů.

Olomoucká kauza s názvem Vidkun se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky, ovlivňování některých trestních kauz a úniků informací z trestních spisů. V kauze jsou obviněni čtyři lidé včetně dvou policistů. Šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj i náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec byli obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby, policejní náměstek navíc z přijetí úplatku. Kromě nich je obviněn i olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), který čelí obvinění z podplácení. Čtvrtým obviněným je podnikatel Ivan Kyselý podezřelý z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby. Kromě hejtmana Rozbořila jsou všichni ve vazbě, proti které podali stížnost.

Minulý týden se naplno rozjely výslechy svědků, vyšetřovatelé se zaměřili na jména z údajně ovlivňovaných kauz. Vypovídala například bývalá náměstkyně olomouckého primátora Hana Kaštilová Tesařová (ČSSD) nebo současný náměstek primátora Martin Major (ODS). Jak dlouho výslechy potrvají, nedokázal státní zástupce Petr Šereda odhadnout. Podle obhájce obviněného hejtmana Rozbořila Petra Konečného to bude zřejmě do poloviny listopadu. Usuzuje tak podle toho, že nahlédnout do spisu budou moci až v této době.

Čtěte také: Žalobci chtějí po zásahu GIBS vazbu pro zadrženého policistu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články