Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reorganizaci policie

O šéfovi se teprve rozhodne

Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reorganizaci policieNOVÉ
Odcházející šéf ÚOOZ Robert Šlachta Foto: Foto: Jan Zatorsky
4
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Sněmovna dnes zřídila vyšetřovací komisi k reorganizaci celostátních policejních útvarů, kterou iniciovala sociální demokracie v čele s předsedou bezpečnostního výboru Romanem Váňou. Komise by mohla začít pracovat od pátku, pokud poslanci zvolí jejího předsedu. Členy bude dolní komora vybírat ve středu, mělo by jich být sedm. Výsledky vyšetřování by mohly být známy na podzim.

Poslanci si od komise slibují, že objasní spor policejních špiček o reformu policie a podezření policejního prezidenta Tomáše Tuhého z údajných „brutálních“ úniků informací. Zřízení komise mělo podporu napříč politickým spektrem. Pochyby o úkolu komise však vyjadřovali zástupci hnutí ANO. Chtěli, aby poslanci nejprve vyslechli zástupce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a olomouckého vrchního státního zastupitelství. ANO s takovým postupem neuspělo minulý týden v bezpečnostním výboru ani dnes na plénu.

„Komise by měla za úkol prověřit postup příslušníků policejního prezidia, ÚOOZ a Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v souvislosti s reorganizací ÚOOZ a ÚOKFK. Její zřízení je ve veřejném zájmu. Předpokládám, že bychom ji mohli ustanovit v plném rozsahu do konce týdne,“ uvedl před jednáním Sněmovny šéf bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD).

Návrh na zřízení komise měl podporu i u lidovců, TOP 09, ODS, komunistů či poslanců Úsvitu. „Vyšetřovací komise je pro tyto případy určená, má pravomoc zvát si postupně všechny strany sporu. Může rozkrýt současnou situaci. Výsledky šetření očekávám zhruba v říjnu nebo v listopadu,“ komentoval serveru ECHO24.cz předseda klubu poslanců TOP 09 František Laudát.

ANO chce Ištvana se Šlachtou ve Sněmovně

Kriticky se k tomu naopak staví hnutí ANO. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Andreje Babiše komise „nebude fungovat a vyšetřování bude nadlouho“. Předseda Poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek před poslanci navrhl „slyšení policistů ÚOOZ a vrchního státního žalobce v Olomouci“, kteří se nedostali ke slovu minulý týden na bezpečnostním výboru Sněmovny. Návrh byl však nehlasovatelný – Faltýnek jmenovitě neupřesnil, o koho by se mělo jednat.

Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) by bylo však trestuhodné odcházejícího šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu a vrchního žalobce Ivo Ištvana nevyslyšet. „Zažíváme velice vážnou situaci, kdy dochází v přímém přenosu k likvidaci klíčového útvaru pro boj s korupcí a organizovaným zločinem. Žádají, aby svá podezření mohli přednést poslancům. Je to jejich poslední záchranná brzda,“ komentoval před schůzí sněmovny ministr Pelikán.

Žádost o zřízení speciální vyšetřovací komise muselo podepsat 40 poslanců. S komisí je ochotný spolupracovat odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta či olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan. „Samozřejmě jsem připraven kdykoli před jakýmkoli orgánem obhájit postup Vrchního státního zastupitelství v Olomouci,“ uvedl Ištvan minulý týden po jednání bezpečnostního výboru.

Předsedou komise by měl být člen opozice

O tom, kdo by posléze mohl usednout do čela vyšetřovací komise, se už vedou debaty. Největší šanci má zřejmě kandidát ODS poslanec Pavel Blažek, který zastával ve vládě Petra Nečase funkci ministra spravedlnosti. Oslovení politici to nechtěli komentovat. Shodli se ale na tom, že předseda nezávislého orgánu by neměl být do roztržky zainteresován. Přiklání se tak spíše k příslušníkovi opozice.

„Bude vypsána nominační lhůta, po jejímž uplynutí se bude o předsedovi hlasovat. Sociální demokracie se rozhodla, že nebude stavět svého kandidáta. Nebylo by to podle nás smysluplné. To, kdo se nakonec stane předsedou, bude ještě předmětem jednání. Bylo by vhodné, aby to byl kandidát opozice,“ řekl deníku ECHO24.cz předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

Pro vznik sněmovní vyšetřovací komise kvůli reorganizaci policie se v neděli vyjádřil také prezident Miloš Zeman, který se zúčastní i červencové Bezpečnostní rady státu. Zeman ve sporu o sloučení elitních útvarů nepodpořil ani jednu stranu, jednotlivé aktéry vyzývá ke zklidnění situace. Stejně jako na Hradě vyslechl prezident ministry vnitra a financí Milana Chovance (ČSSD), Andreje Babiše (ANO) a také i odcházejícího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu.

Šlachta společně s vedoucím ostravské expozitury útvaru Jiřím Komárkem a olomouckým vrchním státním zástupcem Ivo Ištvanem chtěli o možných únicích ze spisů informovat minulý týden poslance bezpečnostního výboru. Ti to však hlasováním o programu odmítli.

Čtěte také: ÚOOZ nemá přímý důkaz na Tuhého v kauze úniku informací

Šlachta: V trestních kauzách kolem Nagyové padnou další obžaloby

Šlachta se ke slovu nedostal, bezpečností výbor neschválil program

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články