Šlachta: V trestních kauzách kolem Nagyové padnou další obžaloby

Šlachta v OVM

Šlachta: V trestních kauzách kolem Nagyové padnou další obžalobyNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

V trestních kauzách kolem Jany Nečasové (dříve Nagyové), které odstartoval zásah na Úřadu vlády v roce 2013, padnou další obžaloby. V nedělních Otázkách Václava Moravce to uvedl odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, pod jehož velením se zásah uskutečnil. Šlachta ve vysílání rovněž uvedl, že po odchodu z policie chce zůstat ve službách státu.

O oprávněnosti zásahu, který vedl až k pádu tehdejší vlády Petra Nečase a patří k nejkontroverzněji vnímaným akcím útvaru, je dodnes přesvědčený, byť vyšetřování v několika liniích trvá velmi dlouho.

„Další věci jdou k soudu, obžaloby jsou připravené, rozsah zajištěných materiálů, které se musely dokončit, musely se dotáhnout do konce, právní pomoci, ze Švýcarska, byly obsahově hrozně moc náročné pro naše lidi, kteří je zpracovávali,“ uvedl Šlachta.

‚S takovým rozsudkem jsem nepočítal‘

K rozsudku odvolacího soudu, který před několika dny znovu osvobodil tehdejší asistentku a milenku a pozdější Nečasovou manželku Janu a tři bývalé zpravodajce, uvedl, že s takovým rozsudkem nepočítal. Obžaloba se týkala zneužití Vojenského zpravodajství (VZ) ke sledování tehdejší manželky premiéra Nečase. Spolu s Janou Nečasovou byli obžalováni i bývalí šéfové rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a bývalý zpravodajec VZ Jan Pohůnek.

„Nepočítal jsem s tím. Je to nezávislý soud, který konal, bude další kolo. Ukazuji na tom, jak je složité trestní řízení tady na té kauze. Není naprostý konec té kauzy a samozřejmě se pořád jede dál, další obžaloby jsou připravené,“ uvedl.

Další z věcí, které se v souvislosti s policejním zásahem před třemi lety řeší, je také velké množství zabavených peněz a zlata. „Myslím, že odpověď přijde velmi brzy. I pro veřejnost,“ uvedl Šlachta s tím, že policie ví, komu zabavené zlato i peníze patří. Věří, že případ bude dotažen do konce i po reorganizaci policie. „I přísliby pana ministra (vnitra Milana Chovance), pana (policejního) prezidenta (Tomáše Tuhého) i pana náměstka (Zdeňka) Laubeho jsou,“ uvedl.

Šlachta: Chci zůstat ve státních službách

Odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Šlachta, ale v pořadu České televize hovořil i o dalších tématech. Uvedl například, že by chtěl zůstat ve státních službách. Nabídku zatím nemá. Do politiky se nechystá, nebude na žádné kandidátní listině v nadcházejících krajských ani senátních volbách.

„Chtěl bych zůstat ve službách státu, doufal jsem, že zůstanu policistou. Rozhodně nepůjdu do služeb nějakého oligarchy a neobjevím se na kandidátce nějaké strany na hejtmana,“ prohlásil.

Šlachta od policie odchází ke konci června. Nesouhlasí s její reformou, při které se od 1. srpna ÚOOZ sloučí s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu. Podle Šlachty se příprava reorganizace nedá stihnout.

V souvislosti s plánovaným Šlachtovým vystoupením před poslanci, které se nakonec kvůli neschválení programu jednání bezpečnostního výboru ve čtvrtek neuskutečnilo, se mluví s odkazem na známou Kubiceho zprávu o „Šlachtově zprávě“. Šlachtův předchůdce v čele ÚOOZ Jan Kubice v roce 2006 těsně před parlamentními volbami předložil poslancům zprávu, která upozorňovala na sílící vliv organizovaného zločinu a jeho přerůstání do státní správy.

Jelikož část utajovaného dokumentu unikla do médií, vzbudila zpráva vlnu nevole především v řadách tehdy vládní ČSSD. Šlachta slibuje, že z jeho zprávy, kterou by měla dostat k dispozici avizovaná sněmovní vyšetřovací komise, informace neuniknou. „Je pouze v jednom exempláři, uložená v trezoru na ÚOOZ, kde zůstane i po mém odchodu,“ uvedl.

Myšlenka sloučení útvarů je podle něj velmi stará a sám proti ní není. Kritizuje ale způsob, jakým se to děje, a rychlost. „Mně se na tom nelíbí způsob provedení. Jestli jsme během měsíce schopni udělat takovou reorganizaci nebo reformu, nevím, jak to úplně nazývat, tak samozřejmě k tomu musí něco vést. Nikdo nevysvětlil, proč to musí být do 1. srpna,“ řekl. Účelem reorganizace podle něj je, že „Šlachta tady nebude“.

Kvůli nesouhlasu s reformou podalo výpověď čtyři až pět policistů z ÚOOZ. „Ani jeden jsme si nedokázali představit, že odejdeme,“ uvedl Šlachta. V útvaru pracuje 450 policistů a 50 občanských zaměstnanců. Šlachta uvedl, že se o chystané reformě policie dozvěděl z tisku 13. května.

‚Brutální‘ úniky informací a trestní oznámení

Spory uvnitř policie se obzvláště vyhrotily na začátku tohoto týdne, kdy nejprve Robert Šlachta a následně šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek přišli se závažnými obviněními vůči vedení policie. Komárek uvedl, že má podezření na „brutální“ únik informacím jehož se měl dopustit policejní prezident Tomáš Tuhý.

Ve čtvrtek proto chtěli vystoupit před poslanci ze sněmovního bezpečnostního výboru. To jim však nebylo umožněno, protože výbor neodhlasoval program schůze.

Čtěte také: Šlachta se ke slovu nedostal, bezpečností výbor neschválil program

Stejně tak policejní prezident Tomáš Tuhý, kterého Komárek obvinil z „brutálního“ úniku informací se proti jeho slovům ohradil a dokonce podal i trestní oznámení. Zároveň se pozastavil nad tím, že se Komárek se svým podezřením neobrátil na GIBS, ale na média.

Čtěte také: Policejní prezident vrací úder: podal trestní oznámení kvůli nařčení

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články