Policejní prezident vrací úder: podal trestní oznámení kvůli nařčení
Policejní prezident Tomáš Tuhý podal na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) trestní oznámení kvůli prohlášení šéfa ostravského Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiřího Komárka, že je Tuhý podezřelý z úniku informací.
„Nařčení důstojníků z ‚brutálního úniku informací v kauze, v níž má jít o stamiliony‘ se nezakládá na pravdě, poškozuje důvěru celého policejního sboru, poškozuje mě jako policejního prezidenta, a v neposlední řadě to zasahuje i do mého soukromého života,“ zkonstatoval policejní prezident v prohlášení, které má server ECHO24.cz k dispozici.
Policejní prezident Tomáš Tuhý již v pondělí odmítl tvrzení ostravské expozitury ÚOOZ, že je podezřelý z úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti. Postup expozitury pokládá za „nebývalý účelový nátlak“ končícího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty a jeho příznivců, kteří se snaží zvrátit rozhodnutí o reorganizaci policie.
„O účelovosti svědčí zejména to, že se vedoucí příslušníci ÚOOZ vyjadřují nejdříve sdělovacím prostředkům, což je nelegitimní a velmi manipulativní postup,“ napsal Tuhý v tiskové zprávě.
Informaci o podezření na Tuhého sdělil České televizi šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek. Sněmovnímu bezpečnostnímu výboru chce předložit důkazy, které podle něho svědčí o tom, že policie se nereorganizuje kvůli zkvalitnění práce, ale aby byl odstaven Šlachta. Na výboru chce vystoupit i Šlachta, hodlá hovořit o možném propojení policie a lidí z kriminálního prostředí.
Čtěte také: Válka policajtů graduje: Tuhý ‚brutálně‘ pouštěl informace, tvrdí ÚOOZ
Čtěte také: Tuhý: Jde o účelový nátlak a moji dehonestaci. Proč to řeší média, a ne GIBS?
„Pokud mají příslušníci policie podezření na trestnou činnost někoho ze svých kolegů, a to včetně policejního prezidenta, pak jejich povinností je obrátit se na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Předpokládám, že v této avizované záležitosti její aktéři tak již učinili,“ konstatoval ministr vnitra Milan Chovanec.
GIBS vyhledává a odhaluje trestné činy, jejichž pachateli jsou mimo jiné příslušníci policie. Podle trestního řádu musí policista neprodleně vyrozumět inspekci, jestliže při prověřování skutečností nasvědčujících spáchání trestného činu zjistí, že k řízení je příslušná právě GIBS. Do doby, než inspekce záležitost převezme, může policie ve věci provádět pouze takzvané neodkladné a neopakovatelné úkony.
„Nerozumím tomu, proč v den, kdy někteří příslušníci ÚOOZ oznámili vůli přijít informovat na uzavřené zasedání výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny, pouští tyto údajně závažné informace do médií. Podle zákona je nepřípustné, aby vyšetřování živých kauz probíhalo veřejně, tzv. v přímém přenosu,“ dodal ministr. Takový postup podle něj nebudí důvěru.
Tuhý minulý týden prosadil reorganizaci policie, v jejímž rámci se plánuje sloučení protimafiánské a protikorupční policie. Lidé z okolí odcházejícího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty naznačují, že změny ve sboru se dělají především proto, aby byl ÚOOZ rozprášen. O svých důkazech k tomuto tvrzení a o propojení policie s lidmi z kriminálního prostředí chtějí informovat bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny.
Před týdnem vyslechli žalobci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v souvislosti s chystanou reorganizací dvě osoby. Jejich jména nesdělili, ale předtím uvedli, že by jim situaci měli vysvětlit Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube. Žalobci prověřují, zda za reorganizací není tři roky starý plán na odstranění Šlachty.
Olomoucký žalobce Petr Šereda Českému rozhlasu potvrdil, že výslechy souvisely s podezřením na propojení policistů se zločinci, o kterém chce sněmovní výbor informovat Šlachta. „Pan Komárek ve vyjádření mluvil o nějakých poznatcích z nějakých kauz a my jsme také potvrzovali, že důvod, proč jsme prováděli výslechy, jsou také poznatky z několika trestních kauz. Styčné plochy to mít může,“ uvedl Šereda.
Za určitých podmínek by podle Šeredy mohli před poslanci promluvit i státní zástupci. „Pokud se nějaký orgán v rámci svých kompetencí bude informacemi zabývat, pak nám nezbude než v nějakém nezbytném rozsahu informovat,“ řekl. Nechtěl komentovat, zda by to mohlo ohrozit živé kauzy.