Rozpad antiislamistů. Konvička rozpustil blok, ten jej na oplátku vyloučil

SPORY MEZI ANTIISLAMISTY

Rozpad antiislamistů. Konvička rozpustil blok, ten jej na oplátku vyloučilAKTUALIZUJEME
Dosavadní předseda Bloku proti islámu Martin Konvička. Foto: Foto: IVČRN
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Konvičkův Blok proti islámu končí svoji činnost. Na dnešním celostátním sněmu to oznámil dosavadní předseda antiislámského spolku Martin Konvička. Zajímavé je, že jen krátce před rozpuštěním Blok proti islámu vyloučil Martina Konvičku ze svých řad. Antiislamisté zároveň oznámili založení nového uskupení jménem Iniciativa Martina Konvičky, které by mělo zaniklý Blok proti islámu nahradit.

Sobotní sněm BPI byl bouřlivý hned od začátku. Část delegátů, která se přiklání spíše k místopředsedkyni Janě Volfové než k lídrovi Konvičkovi se totiž rozhodla sněm opustit, aby nebyl usnášeníschopný. Jedná se vesměs o delegáty, kteří by si přáli zachovat spolupráci s hnutím Úsvit – národní koalice a vadí jim nedávný rozkol mezi hnutím a Blokem proti islámu.

K odchodu je ale podle vlastních slov definitivně přiměly „bolševické praktiky“ organizátorů sněmu. Ti se prý snažili zabránit ve vstupu „protikonvičkovským“ delegátům. „Už u prezence nevpustili některé delegáty, svévolně vyměnili delegáty za náhradníky. Včera v 18 hodin nepřipustili na sněm delegáty z Libereckého kraje, potkával jsem lidi, které jsem neviděl už léta,“ řekl k rozhodnutí skupiny místopředseda pražské divize BPI Radek Nováček. Sjezd podle něj připomínal „bolševické schůze ze začátku 70. let“.

Podle místopředsedy Petra Hampla ale na sněmu i tak zůstal potřebný počet delegátů k přijímání závazných rozhodnutí. Jedním z rozhodnutí, které zbývající delegáti učinili, bylo vyloučení Martina Konvičky z řad Bloku proti islámu. „Ano, mohu potvrdit, že k tomu došlo,“ potvrdil překvapivou informaci pro server ECHO24.cz místopředseda Hampl. „Následně Martin Konvička vyzval k rozpuštění BPI, což se podařilo odhlasovat, takže mohu říct, že Blok proti islámu končí,“ dodal Hampl.

Delegáti podle Hampla rovněž odhlasovali převod majetku Bloku proti islámu na neformální iniciativu Islám v České republice nechceme (IvČRN), z níž kdysi Blok de facto vzešel. Místopředseda Hampl rovněž upozornil, že vyloučení Konvičky nemusí nutně znamenat vzpouru antiislamistů proti svému šéfovi, jak by to mohlo na první pohled vypadat. Podle Hampla jeho vyloučení souvisí se snahou vyhnout se smluvním závazkům Konvičky vůči hnutí Úsvit.

Milionovým dluhům zřejmě neuteče

Hamplova intepretace by přitom nemusela být daleko od pravdy. Předsednictvo hnutí Úsvit – Národní koalice totiž odeslalo 12. května Martinu Konvičkovi dopis, v němž ho vyzývá k uhrazení částky ve výši zhruba 9,5 milionu korun. Úsvit po Konvičkovi žádá peníze, které prý vynaložil na průběh společné předvolební kampaně v době, kdy ještě spolupracoval s Blokem proti islámu.

Založením nového spolku by ale Konvička podle šéfa poslanců Úsvitu Marka Černocha svým smluvním závazkům neutekl. „Jestli má pan Konvička dojem, že se rozpustí a tím to končí, tak se plete. Celá ta akce, kterou udělali s panem Hamplem, byla podraz na nás, na členech i na veřejnosti,“ uvedl.

Úsvit se podle něj bude domáhat peněz i soudně. Žádá náhradu za peníze vynaložené na propagaci, ale například i na Konvičkova právníka. „Já to nebudu komentovat, pokud se Úsvitu něco nelíbí, může si jít stěžovat soudně,“ reagoval Konvička. Představy Úsvitu jsou podle něj z „říše pohádek a bajek“.

Konvička od smlouvy s Úsvitem odstoupil na konci dubna. S krokem souhlasil i místopředseda Hampl, proti se naopak stavěla třetí členka výkonného výboru Jana Volfová. I když rozhodnutí potvrdila začátkem května akční rada, blok se kvůli tomu rozštěpil. „Nesouhlas části členů s vypovězením spolupráce s Úsvitem byl tak vyhrocený, že došlo k vnitřním sporům,“ vysvětlil Konvička, proč došlo k rozpuštění bloku.

Konvičkovci by dlužnou částku měli uhradit do poloviny června. Zástupci Úsvitu nicméně přiznávají, že splacení částky není jejich primární zájem. „Abych byl upřímný, nečekáme, že se 12. června objeví Martin Konvička s miliony korun nacpanými v krabici od vína. Jde nám primárně o to, aby s námi zástupci Bloku proti islámu začali jednat – od našeho „rozchodu“ s námi komunikují pouze prostřednictvím médií a sociálních sítí,“ uvedl tajemník hnutí Úsvit Jan Zilvar na dotaz serveru ECHO24.cz.

Zilvar dodal, že pokud by zástupci BPI přece jen peníze splatili, hnutí je věnuje na dobročinné účely. Peníze „konvičkovců“ by tak ve finále mohly přistát třeba na účtu Fondu ohrožených dětí.

Vyfouknutá „Alternativa“

Požadavek na splacení milionů korun ale není jediná nepříjemnost, se kterou se musí Konvička potýkat. Podle informací časopisu Týden jim totiž někdo zřejmě vyfoukl název Alternativa pro Českou republiku, tedy nové politické strany, kterou chtěli po rozchodu s Úsvitem založit po vzoru německé AfD.

„Ministerstvo vnitra návrh na registraci politické strany s názvem Alternativa pro Česko obdrželo, a to dne 18. května 2016,“ potvrdila týdeníku mluvčí vnitra Lucie Nováková. Návrh na registraci politické strany, který na ministerstvu přistál už 18. května, přitom podle všeho založil někdo jiný než konvičkovci – ti se podle Týdnu chystali zaregistrovat Alternativu až v těchto dnech.

To na dotaz deníku ECHO24.cz ostatně potvrdil i místopředseda Bloku proti islámu Petr Hampl. „V tuto chvíli teprve sbíráme potřebné podpisy,“ uvedl. To, že by jim někdo „vyfoukl“ název strany Hampl nicméně odmítá. „Značku Alternativa pro Českou republiku jsme si zaregistrovali jako první. Takže počítám, že ministerstvo ten druhý návrh zamítne a název Alternativy přisoudí nám,“ dodal bez dalších podrobností.

Čtěte také: Klausovi se nelíbí Alternativa pro Česko, Konvička prý ukradl název

Protiimigrační strany sílí v celé Evropě. Jen v Česku ne. Proč?

Další zajímavé články najdete v Týdeníku Echo zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články