Planý poplach v Bruselu. Muž měl v sebevražedném pásu sušenky

Planý poplach v Bruselu. Muž měl v sebevražedném pásu sušenkyAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Muž, který v Bruselu vyhrožoval sebevražedným atentátem, měl na sobě ve skutečnosti pás naplněný solí a sušenkami. Belgická policie ho zadržela v úterý ráno před nákupním střediskem City 2 poté, co jí sám zavolal. Kvůli muži, který je údajně psychicky narušený a chtěl se přidat k Islámskému státu, se sešla krizová rada i s premiérem. Informoval o tom list The Guardian.

Poplach kvůli údajnému sebevražednému atentátníkovi, kterého média označují zkratkou JB, v centru belgické metropole spustila policie kolem půl šesté ráno. U zatčeného se podle prokuratury našlo „něco, co by skutečně mohlo být pásem s výbušninami“. Podezřelý předmět ihned zkoumali pyrotechnici, kteří podle prokuratury zjistili, že o výbušninu se nejedná.

Početné bezpečnostní síly po dobu poplachu uzavřely okolí nákupního střediska na ulici Rue Neuve a některé vstupy do nedaleké stanice metra Rogier, která ale zůstala v provozu. Komplex obchodů obchodů City 2 leží necelý kilometr od hlavního bruselského Velkého náměstí (Grand-Place).

Údajného útočníka odvezli policisté k výslech a podařilo se jim zatknout i dalšího muže, který ho na místo přivezl autem. Zda jsou do incidentu zapletení ještě další lidé, ale belgická prokuratura neuvedla.

Sice úřady považují za pravděpodobné, že se jedná o pouhý vtip, ale přesto ranní událost vyšetřují. „Přikláníme se k hypotéze, že šlo o vtip, ale je příliš brzy to říkat,“ řekla Rym Kechichová z prokuratury. Muž označovaný jako JB totiž prohlásil, že byl na seznamu Islámského státu a chtěl odjet do Sýrie, aby se k teroristům připojil.

Kvůli planému poplachu se sešla krizová rada i s premiérem

Kvůli incidentu se sešla krizová rada v čele s belgickým premiérem Charlesem Michelem. „Situace je nyní pod kontrolou,“ řekl po schůzce šéf kabinetu, který kvůli tomu zrušil plánované ranní vystoupení v rozhlase. Ujistil, že bezpečnostní síly ale zůstávají „ohromně bdělé“.

Starosta Bruselu Yvan Mayeur po účasti na bezpečnostní radě ujistil, že obchodům v centru metropole nic konkrétního nehrozí. Ranní incident byl podle něj asi provokací, která vyvolala rozruch, protože se dotýkala teroristické hrozby.

V Belgii stále platí třetí ze čtyř stupňů ohrožení teroristickým útokem. Třetí stupeň znamená, že ohrožení je „vážné, možné a pravděpodobné“, ale nikoli bezprostřední.

Mimořádná bezpečnostní opatření v zemi platí od listopadových útoků v Paříži, při kterých převážně francouzští a belgičtí džihádisté zabili 130 lidí. Obavy z terorismu v zemi oživily březnové sebevražedné atentáty islamistů v Bruselu, při kterých na letišti a v metru belgické metropole zahynulo 32 lidí.

Belgická média minulý týden uvedla, že policejní složky království dostaly varování, že bojovníci Islámského státu nedávno opustili Sýrii s cílem páchat atentáty v Belgii a Francii.

Čtěte také: V Belgii zatkli šest lidí kvůli loňskému útoku v rychlovlaku

Belgičané obvinili tři zadržené z terorismu. Zaútočit měli už dnes

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články