2 Ukrajinská krize

Doněck a Luhansk se odtrhly. Opakuje se 'krymský scénář'?

Nedovolíme opakování krymského scénáře! Hlásili ukrajinští politici po tom, co se Krymská oblast v půlce března referendem odtrhla od Ukrajiny a následně připojila k Rusku. A nyní nechaly separatistické vlády Luhanské a Doněcké oblasti obyvatele hlasovat o odtržení regionů od Kyjeva – a ti hlasovali pro. Ukrajinská vláda a její západní spojenci odmítají referenda uznat. Kreml v pondělí oznámil, že výsledky respektuje. Potud se krymský scénář opakuje. Ale jinak se zdá, že východ Ukrajiny otevřenou náruč Moskvy zatím necítí naplno. 

Čtěte také: Referendum na Ukrajině: separatisté hlásí jasné 'da'

„Krym byl, je a bude neoddělitelnou součástí Ukrajiny. Nikdy neuznáme tak zvané referendum,“ prohlásil dva dny před referendem na Krymu ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. „Nikdo v civilizovaném světě ho neuzná,“ tvrdil. A stejné hlasy zněly i ze Spojených států a západní Evropy. „Referendum je nelegální a nelegitimní a jeho výsledek nikdy neuznáme,“ uvedli nejvyšší představitelé Evropské unie Herman von Rompuy a Jose Manuel Barosso. 

Zcela opačný postoj deklarovala Moskva. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že referendum naplnilo demokratické standardy a odpovídalo mezinárodnímu právu. Putin také zdůraznil, že volit přišlo 82 procent obyvatel Krymu a 96 procent z nich se vyjádřilo pro připojení k Moskvě.

Separatisty oficiálně uváděná volební účast v Luhansku a Doněcku se té krymské podobá. Podle volebních komisí dorazilo v neděli v obou regionech kolem 80 procent oprávněných voličů. Pro odtržení od Ukrajiny hlasovalo podle separatistických vlád 96 procent voličů v Luhanské oblasti a 89 procent v Doněcké oblasti.

Předvyplněné „ano“

Problém je, že volební účast nelze nijak ověřit. Už po krymském hlasování vzbudil velkou pozornost materiál, který vypracovali ruští aktivisté pro lidskoprávní radu spadající pod Kreml. A ty vysoká čísla pro odtržení jasně zpochybňují.

Více zde: Účast referenda na Krymu jen 30-50 %, tvrdí materiál Putinovy rady

Nedělní referenda nebyla jiná. Podle reportérů různých médií je provázel zmatek, neregulérnosti i násilí. BBC informovala o tom, že v mnoha případech chyběly komisím jmenné seznamy oprávněných voličů. Lístek do urny tak mohl vhodit kdokoliv. Podle reportéra zpravodajského serveru 0642.ua v Luhanské oblasti zase bylo možné odevzdat najednou hlasy za dvě osoby. V některých místech podle AP chyběly volební urny či oddělené prostory pro vyplnění lístků, takže lidé museli svou volbu učinit před zraky organizátorů. Podle Reuters v Mariupolu zadrželi vojáci dva muže, kteří údajně převáželi hromadu falešných hlasovacích lístků s předvyplněným "ano". 

Hlasování bylo pod hlavněmi, tvrdí Kyjev

Paralela s Krymem se nabízí i vzhledem k reakci Evropské unie a Spojených států. Ty ústy německé kancléřky Angely Merkelové a Baracka Obamy označily referenda za nelegitimní a pohrozili Rusku sankcemi. Ministři zahraničí evropské osmadvacítky o nich v pondělí jednali v Bruselu. Stávající seznam 48 lidí z Ruska i Krymu rozšířili o dalších 13 jmen a dvě firmy. 

Rusko zatím svou podporu separatistům nevyjádřilo jednoznačně. Podle AP ruské prohlášení signalizuje, že Moskva nemá v úmyslu východ Ukrajiny anektovat.

Ostrý nesouhlas pochopitelně zazněl z Kyjeva. „Hlasování pod hlavněmi samopalů nebude právně závazné,“ řekl úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov. „Fraška, kterou teroristé a separatisté označují za referendum, není ničím jiným, než propagandistickou zástěrkou vražd, únosů, násilností a dalších těžkých zločinů,“ dodal. Turčynov také prohlásil, že volební účast byla v obou regionech nanejvýš třetinová.

Rusko zatím svou podporu separatistům nevyjádřilo jednoznačně. V tiskové zprávě z Kremlu se hovoří o „úctě“ k projevu vůle obyvatel a požaduje civilizovanou realizace výsledků prostřednictvím dialogu mezi odtrženeckými regiony a Kyjevem. Podle agentury AP ruské prohlášení signalizuje, že Moskva nemá v úmyslu východ Ukrajiny anektovat, jak se to v březnu stalo v případě Krymu. 

Čtěte také: Rusko uznalo výsledky ukrajinských referend

V případě Krymu se hned po vyhlášení referenda Moskva výrazně angažovala a poloostrov vzala okamžitě za svůj. Východ Ukrajiny otevřenou náruč Moskvy zatím necítí naplno. Důvodem je mimo jiné to, že otázky v referendech byly postaveny jinak, než v případě Krymu. Případné připojení k Rusku by museli voliči schválit v dalších referendech. Podle BBC chtěli separatisté vyhlásit další referenda 18. května.

Ukrajinská média však v pondělí informovala o tom, že se obě lidové republiky od tohoto plánu upustily. „Žádné hlasovací lístky se netisknou, nechystá se referendum o připojení k Rusku ani o spojení Doněcké a Luhanské oblasti,“ napsala ukrajinská agentura URA-inform s odvoláním na zdroje z doněcké volební komise. „Příští víkend se nic podobného konat nebude,“ uvedl zdroj ukrajinské agentury.

Agentura RIA Novosti tvrdí, že luhanští separatisté druhé referendum zatím zcela neodmítli. „Referendum o připojení k Rusku není v Luhanské oblasti vyloučeno,“ řekl dnes v Luhansku novinářům mluvčí "Jihovýchodní armády" Vasilij Nikitin. „K těm nejdůležitějším otázkám se musí vyslovit lid Luhanské lidové republiky. Pokud rozhodnutí (o připojení k Rusku) padne, pak bude vůle lidu naplněna,“ řekl Nikitin. 

Zlomovým momentem v budoucím uspořádání Ukrajiny by mohly být prezidentské volby, které jsou v plánu 25. května. Podle Západu je nezbytné, aby tyto volby proběhly svobodně, transparentně a legitimně. Separatisté však již dříve oznámili, že volby budou bojkotovat.

Vůdce slavjanských vzbouřenců Igor Strelkov, který se prohlásil „vrchním velitelem“ Doněcké oblasti, vyhlásil válku ukrajinské armádě a požádal Rusko o vojenskou pomoc. 

Čtěte také: Vůdce slavjanských vzbouřenců vyhlásil válku Ukrajině

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.